Karaçaylılar sürgünü andı

Karaçayevesk/Ajans Kafkas – İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Orta Asya ve Sibirya’ya sürülen halklar arasında yer alan Karaçaylılar sürgünü andı.

Karaçay-Çerkes’in ikinci büyük kenti Karaçayevsk’te dün Karaçay halkının sürgün edilmelerinin 44. yıldönümü nedeniyle bir anma programı düzenlendi. Karaçay halkı anısına yapılmış anıt mezarın önündeki toplanan insanlar bir daha acıların yaşanmaması için dua etti. Program acılı günlere dair yapılan konuşmalar ve anıta çelenk bırakılmasıyla sona erdi.

Sovyet diktatörü Joseph Stalin’in emriyle 2 Kasım 1943’te Karaçay Özerk Bölgesi, askerler tarafından iki saat gibi kısa bir süre içinde tamamen boşaltılmıştı. Emirlere uymayarak evini terk etmek istemeyenler anında infaz edilmiş, içeride insan olup olmadığına bakılmaksızın konutlar ateşe verilmişti. Sabahın erken saatlerinde 32.929’u çocuk olmak üzere 63.333 kişi hayvan vagonlarına doldurularak Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a gönderilmişti. Karaçaylılar Almanlara yardım ettikleri iddiasıyla anavatanlarından sürülen ilk halktı. Ardından Çeçen-İnguşlar ve Balkarlar sürülmüştü. Karaçaylılar 14 yıl sürgünde kaldıktan sonra Stalin’in ölümünün ardından 1957’de Nikita Kuruşçev’in kararıyla vatanlarına dönebildiler. 3 Mayıs 1957’de Karaçaylardan ilk grup vatanına geri döndü. ÖZ/FT