Çerkesk 450’yi açılışa boğdu

Çerkesk/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar ve Adıgey’in ardından 450. yıl kutlamaları Karaçay-Çerkes’te başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararnamesiyle kutlanan Kafkasya’nın Rusya’ya gönüllü katılışının 450. yıl dönümüyle ilgili etkinliklerin ilk gününe açılışlar damgasını vurdu.

Devlet Başkanı Mustafa Batdiyev’in kararıyla bugün tüm cumhuriyette resmi tatil ilan edilirken kutlamalar için başkent Çerkesk’te caddeler süslendi.

Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Stavropol Valisi Aleksandr Çernogorov, Adıgey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov ve Kuzey Kafkasya’nın diğer bölgelerinden heyetler de törenlere katıldı.

Karaçay-Çerkes ve Stavropol Kray sınırında misafirler ekmek, tuz ve ayran ile karşılandı.

Törenler Halimat Bayramukova adını taşıyan milli kütüphanesinde kitap fuarının açılışıyla başladı. Ardından geçen yüzyıldan beri tadilatı yapılamadığı için hizmete kapalı olan Yurt Bilgisi Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Ayrıca yapımı bir yıl içinde tamamlanmış olan başkent Çerkessk’in Severnıi semtindeki kilise de ibadete açıldı. Nart Stadyumu’nda ise ‘Rusya Ortak Ailesinde’ adlı tiyatro gösterisi sunuldu. Akşam saatlerinde ise başkentin merkez meydanında gençlik konseri düzenlenirken günün etkinlikleri lazer ve havai fişek gösterileriyle son buldu. Kutlamalar yarın da devam edecek. Yarınki programda ise ünlü şair Aleksandr Puşkin heykelinin açılışı, spor müsabakaları, çocuk sanat festivali, Kuzey Kafkasya sanatçılarının konseri ve yine havai fişek gösterisi var. KCHR/KVKM/ÖZ/FT