Kafkasya’da Lirika karşıtı girişim

Rusya Kafkas Halkları Kongresi Kafkasya’da “uyuşturucu hap” bağımlılığına karşı harekete geçiyor.

Rusya Kafkas Halkları Kongresi RF devlet başkanının Kuzey Kafkasya Federal Bölge yetkili temsilcisi Sergey Melikov’dan uyuşturucu karşıtı girişimlerinin desteklenmesini istedi. Melikov da projeyi olumlu karşıladı. Projenin detayları henüz bilinmiyor.

Rusya Kafkas Halkları Kongresi Başkanı Ali Totorkulov “eczane bağımlılığının” artış gösterdiğini kaydetti. “Eczane bağımlılığı” ifadesi ile eczanelerden ucuz fiyata kolayca temin edilebilen ve yüksek dozda kullanımı uyuşturucu etkisi gösteren ilaçlara bağımlılık kastediliyor.

Bu ilaçlardan en çok rağbet göreni Lirika. Lirika’nın ölüm pazarladığını ve bölgedeki nüfus artışından rahatsız olan politikacıların amaçlarına hizmet ettiğini belirten Totorkulov, Kafkasya’nın her yerinde bu ve benzer ilaçlara erişimin kolay olmadığını ama komşu cumhuriyetlerden temin edilebilir olması nedeniyle bütün Kafkasya’nın tehlike altında olduğunu dile getirdi.

Totorkulov, “Çeçenya ve İnguşetya’da eczane bağımlılığı hemen hemen yok. Karaçay-Çerkes’de İçişleri Bakanı Kazimir Botaşev’in çabaları ile ticareti minimuma indirildi. Tüm bina yanarken bazı daireleri kurtarmak mümkün değil. Çeçenya, İnguşetya ve Karaçay-Çerkes’de uyuşturucu maddelere ulaşmak daha zor, ancak gençler komşu bölgelere’a ‘pazarlanıyor’. Ülkenin diğer bölgelerinde çok sayıda farklı uyuşturucu bulunabiliyor. Ama bu kadar kolay ulaşılabilen lirika ticareti sadece Kafkasya’da var. Bu Kafkasya’ya karşı demografik kundaklamadır” dedi.