Ukraynalı mülteciler Kabardey-Balkar’da

Kabardey-Balkar’a Ukraynalı mültecilerin ilk grubu ulaştı.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Donetsk ve Lugansk bölgelerinden 79 Ukraynalı mülteci dün gece Kabardey-Balkar Cumhuriyetine ulaştı. Tüm mültecilerin Nalçik tatil merkezi bölgesine yerleştirildiği kaydedildi.

 

Tambukan gölü civarında Stavropol Kray sınırında mülteciler aralarında Kabardey-Balkar çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Albert Tübeyev’in bulunduğu Kabardey-Balkar yönetim temsilcileri tarafından karşılandı.

 

Kabardey-Balkar acil durumlar bakanlığından bildirildiğine göre, Ukrayna vatandaşları bölgeye Rostov bölgesinden otobüslerle geldi. Nalçik’e ulaştıktan sonra da mülteciler Nalçik tatil merkezinin üçüncü binasına (eski Leded sanatoryumu) yerleştirildiler.

 

Mültecilerin  konforlu yaşamı için tüm şartların oluşturulduğu kaydedildi.

 

Kabardey-Balkar’daki Ukrayna milli-kültür merkezi ‘Dnipro’nun başkanı Svetlana Harenko, diasporanın gelen mültecilere her türlü yardıma hazır olduklarını açıkladı.

 

Harenko “ Meseleyi görüştük ve onlarla görüşmeye, nelere ihtiyaçları olduğunu tespit etmeye, daha sonra yardım toplama kampanyası başlatmaya karar verdik. Kabardey-Balkar’ın diğer vatandaşlarının da zorda olan insanlara yardım konusunda tarafsız kalmayacaklarını düşünüyoruz” dedi.

 

Kabardey-Balkar yönetimi daha önceden de yaptığı açıklamada ülkedeki sanatoryum ve çocuk sağlık kamplarına Ukrayna’dan 500 kadar çocuğu kabul etmeye hazır olduklarını kaydetmişti.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas