Çerkesika’nın yeni kitapları yayınlandı

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te ‘Çerkesika’ yayın projesinin yeni kitapları yayınlandı.

 

Uluslararası Adıge Bilim Akademisi, Dünya Çerkes Birliği, Kabardey-Balkar Adıge Khase bünyesindeki ‘Adıge Ansiklopedisi’ enstitüsünce yayınlanan Çerkesika’nın ikinci ve üçüncü ciltleri yayınlandı. Adıge Psale gazetesi yazı işleri müdürü, Adıge Ansiklopedisi Enstitüsü Müdürü Muhamed Hafıtse “Bu serinin kitapları, Çerkesler hakkındaki her türlü tarih, dil, kültür, mitoloji, folklor araştırması için kaynak niteliğinde olacak” dedi.

 

100 ciltten oluşması planlanan serinin 50 cildi Arapça, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak. Tanınmış siyasetçi ve hukukçu Yuri Kalmıkov hakkındaki ilk cilt iki yıl önce yayınlanmıştı.

 

Kısa süre önce Çerkesika’nın ikinci ve üçüncü ciltleri de yayınlandı. Serinin ikinci kitabında Mihail Lermantov’un Kafkasya şiirleri ve Ruslan Atskanov’un Çerkesçe Lermantov çevirileri yer alıyor. Üçüncü kitapta ise iki tarihi roman; Abaza yazar Bagrat Şinkuba’nın ‘Son Ubıh’ı ve Mikhail Lohvitsi’nin ‘Fırtına Gürültüsü’ yer alıyor. Çerkesika’nın ikinci ve üçüncü ciltleri sadece 500 adet basılabildi.

 

NatPress, AjansKafkas