Murat Zyazikov devlet başkanlığına aday gösterildi

Magas – Rusya Halk Birliği partisi Murat Zyazikov’u İnguşetya devlet başkanlığına aday gösterdi.

 

2002-2008’de İnguşetya devlet başkanlığını yapan Murat Zyazikov’un aday gösterildiği Rusya Halk Birliği İnguşetya şubesi başkanı Nakir Dobriyev tarafından açıklandı. Dobriyev’in ifadesine göre, Putin’in Merkez Federal Bölge temsilcisi yardımcılığını yürüten Zyazikov’un adaylığı Rusya Halk Birliği parti konseyi tarafından dün görüşüldü ve onaylandı.

 

İnguşetya parlamentosunun doğrudan başkanlık seçimlerini iptal etmesinin ardından ülkedeki partilere RF devlet başkanına en fazla üç adaydan oluşan listelerini sunma hakkı doğdu. Rusya Devlet Başkanı Putin de kendisine gelecek listeler arasından seçeceği üç ismi İnguşetya parlamentosunda oylamaya sunulacak.

 

30 Ekim 2008’de dönemin devlet başkanı Dmitri Medvedev, 2002’den beri İnguşetya devlet başkanlığı görevini yürüten Zyazikov’u görevden aldı ve kendisine danışman olarak atadı. Zyazikov bu görevine de Ocak 2012’ye kadar devam etti.

 

İnguşetya’da muhalefet Zyazikov’a ingushetia.ru web sitesinin sahibi Magomed Yevloyev’i öldürtmek, yolsuzluk ve iç savaşa yol zemin hazırlamak gibi ciddi suçlamalar yöneltiyordu.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas