Herkesin adayı Yevkurov

Magas – Siyasi partiler İnguşetya devlet başkanlığı adaylarını Putin’e sundu, en güçlü aday Yevkurov görünüyor.

 

18 Temmuz’da Rusya devlet başkanına sunulan beş parti listesinin dördünde şu anki devlet başkanı Yunusbek Yevkurov’un adı yer aldı.

 

Rusya’nın iktidar partisi Birleşik Rusya Yevkurov’la birlikte Parlamento Başkan Yardımcısı Magomed Tatriyev’i önerirken, Adil Rusya Yevkurov dışında, İnguşetya Birleşik Rusya Parti Konseyi Başkanı Urushan Yevloyev ve İnguşetya Devlet Üniversitesi Kimya-Biyoloji Fakültesi dekanı Tugan Toçiyev’i aday gösterdi.

 

Sağ Güç Partisi’nin Yevkurov’un dışındaki adayları İnguşetya Birleşik Parti Başkanı Şamsudin Mamilov ve İnguşetya Ticaret-Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ahmed Şadiyev.

 

Komünist Parti sadece Yevkurov’u, Liberal Demokrat Parti ise Duma milletvekili Aleksandr Kropaçev’i aday gösterdi.

 

8 Mayıs’ta İnguşetya parlamentosu başkanlık seçimlerini iptal ederek, devlet başkanının parlamento tarafından seçilmesine karar verdi. İnguşetya’da yeni devlet başkanının göreve getirilmesi süreci şu şekilde işleyecek: Rusya devlet başkanı, siyasi partililerin kendisine sunduğu en fazla üçer isimden oluşan listeler içinden üç aday seçecek ve İnguşetya parlamentosuna sunacak. Milletvekilleri de Eylül ayında bu üç isim arasında oylama yapacak.

 

Rusya Federasyonu’nu oluşturan federal birimlerin başkanları seçimle göreve getirilirken, Vladimir Putin, iktidarının ilk yıllarında seçimleri iptal ederek bütün Cumhuriyetlerin başkanlarını atamaya başladı. Yaklaşık on yıllık sürecin ardından geçen yıl, yeniden doğrudan seçimlere dönmek için seçim yasasında değişiklik yapıldı. Daha sonra Kafkasya’da ‘seçimlerin istikrarsızlığa yol açacağı’ gerekçesiyle, bu bölgede atama usulüne devam edilmesini sağlamak için yasada tekrar değişiklik yapıldı ve bölge parlamentolarına seçim hakkını iptal etme yetkisi verildi. Şimdiye kadar Dağıstan ve İnguşetya seçimleri iptal etti.

 

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas