Güney Osetya, Gürcistan’ın sınırdaki yeni polis noktasından rahatsız  

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya, Gürcistan’ın sınırda yeni polis noktası oluşturmasından rahatsız.  

 

Önceki gün Ergneti’de Olayları Engelleme Mekanizması (MPRI) çerçevesinde yapılan görüşme sonrasında Güney Osetya heyeti bakanı Hoh Gagloytı, Gürcistan’ın sınır bölgesi Zemo-Nikozi’de yeni polis noktası oluşturduğunu ve bunun uluslararası anlaşmaya aykırı olduğunu açıkladı.

Güney Osetya-Gürcistan sınırında Olayları Engelleme Mekanizması çerçevesinde yapılan 32 görüşmede Gürcistan, Rusya sınır askerleri tarafından Güney Osetya sınırına tel örgü çekilmesini protesto etmeyi planladığını açıklamıştı.

 

Dünkü görüşmede Hoh Gagloytı, sınırın belirli bir bölümüne tel örgü çekildiğini ifade ederken, sınır ihlalini Güney Osetya’nın değil, Zemo-Nikozi köyüne yeni bir polis noktası kuran Gürcistan’ın yaptığını kaydetti.

Gagloytı “Bu durum bölgedeki istikrar ve güvenliği tehdit eden bir hareket olarak değerlendiriliyor. Olayları Engelleme Mekanizması Güney Osetya heyetinin bu yaklaşımı AB uluslararası gözlemcilerine de iletildi. Bu polis noktası ile geçen yaz Zardiantkari’deki polis noktasının oluşturulması, geçen yıl 2 Aralık’ta Güney Osetya’lı sınır askerine Koda-Tselis’te ateş açılması Medvedev-Sarkozy uluslararası anlaşmasına aykırıdır” dedi. Taraflar arasında 33’üncü görüşmenin 16 Nisan’da yapılacağı belirtiliyor. KU/ÖZ/YA