Güney Osetya saldırmazlık konusunda garanti istiyor

Güney Osetya Gürcistan’dan güç kullanılmaması garantisi bekliyor.

Güney Osetya Cumhuriyetinin savaş sonrası sorunların çözümü konusundaki devlet başkanı özel temsilcisi Murat Cioyev bugün Cenevre görüşmeleri eş başkanları ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Transkafkasya’da güvenlik ile ilgili Cenevre görüşmelerinin, Gürcistan 2008’de yaşanan trajik olayların tekrarlamayacağı konusunda garanti verene kadar devam edeceğini ifade etti.

 

BM, AB ve AGİT temsilcilerinden oluşan heyet bugün Shinval’e geldi ve 25-26 Martta yapılacak olan Transkafkasya’da istikrar ve güven konulu Cenevre müzakerelerinin 27. raundu için gündem hazırlığında bulundu.

 

Cioyev “ Gürcistan Güney Osetya’ya güvenlik garantisi verinceye kadar ve halkımızı Ağustos 2008 olaylarının tekrarlamayacağı konusunda ikna edinceye kadar Cenevre görüşmeleri devam edecektir” dedi. Cioyev’in ifadesine göre, görüşmelere katılan tarafların görevleri de önceden olduğu gibi devam edecek- tarafları güç kullanılmaması konusunda sorumlu kılan hukuki belgelerin hazırlanması. Cioyev “ Güney Osetya bölgede güvenliğin sağlanması konusunda geniş çaplı çalışmaya hazır” dedi.

 

Cenevre görüşmelerinin eş başkanı Anti Turunen de Güneye Osetya heyeti ile istişarenin yapıcı şekilde gerçekleştiğini ifade etti ve “ Güney Osetya tarafının diyaloga devam etmeye hazır olmasından ötürü memnunuz, bu bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması açısından çok önemli” dedi.

 

Cenevre görüşmeleri, Ağustos 2008 sonrası RF ve Fransa’nın yaptığı anlaşmaya dayalı olarak beş yıldır yürütülüyor. 

Apsnypress.info,AjansKafkas