Güney Osetya muhalefeti Rusya ile anlaşma konusunda şeffaflık istiyor 

Güney Osetya’nın başkenti Tshinval’de siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri Rusya ile anlaşma konusunda devlet başkanıyla görüşme talep etti. 

 

Güney Osetya’nın başkenti Tshinval’de dün siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri eylem yaptı. Eyleme katılanlar Rusya ile imzalanacak işbirliği anlaşmasının hazırlık sürecinin müzakere edilmesi için Güney Osetya Başkanı Leonid Tibilov ile görüşme talep ettiler. Dünkü eylemde hükümet binası önünde farklı siyasi ve sivil kurumlarından yaklaşık 40 temsilci toplandı ve devlet başkanı ile anlaşma tasarısını görüşme talebinde bulundu. Leonid Tibilov ise programının yoğun olduğu gerekçesiyle eylemcileri kabul etmedi.

 

Eyleme katılanlardan biri “Hükümet binasından parlamento başkanı çıktı. Herkesle dostça selamlaştı. Halbuki burada toplananların çoğu anlaşma konusunda onunla karşıt görüşte. Devlet başkanı ise bizi kabul etmedi, şaşırdık. Başkanla görüşmek istediğimiz  tek şey, anlaşma belgesi hazırlığının Anayasa çerçevesinde yürütülmesini talep etmek olacaktı” dedi.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas