Güney Osetya, Gürcistan’a sınır çalışmasına katılma çağrısı yaptı

Güney Osetya Cenevre görüşmelerinde, Gürcistan’a sınır çalışmasını birlikte yürütmeyi önerdi.

 

5-6 Kasım’da Cenevre’de Kafkas Ötesinde güvenlik ve istikrarın sağlanması konusundaki görüşmelerin 25. turu gerçekleştirildi. Görüşmelerin sonunda Rusya ve Gürcistan temsilcileri güç kullanılmaması konusunda anlaşma müzakerelerinin başarısız olduğunu açıkladı.

 

Saldırmazlık anlaşmasının imzalanması konusunda ara adım olarak katılımcılarının ortak bir prensip kararı alması önerildi. Bu yönde bir beyanat hazırlığı için, Cenevre görüşmelerinin son bir kaç tutundan beri çalışılıyor. Ancak Gürcistan tarafı son turda beyanatı kabul etmedi. Konuyla ilgili bilgi veren Cioyev, her şeye rağmen beyanat metni üzerinde çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

 

Görüşmelerde Gürcistan ve Güney Osetya sınırının belirlenmesiyle ilgili gelişmeler de ele alındı. Sınırların çizilmesi konusundaki çalışmaların yasallığını savunan Güney Osetya heyeti başkanı Murat Cioyev, Gürcistan’a sınırların çizimi ve sınır çalışmaları konusunda birlikte hareket etme çağrısında bulundu. Güney Osetya tarafı, kayıp vatandaşlarının ve Gürcistan hapishanelerinde olan vatandaşlarının durumu da gündeme getirdi.

 

Görüşmelerin sonunda Gürcistan dışişleri bakanlığı birinci bakan yardımcısı David Zalkaliani, güç kullanılmaması konusunda sorumluluğu Moskova’nın üzerine alması gerektiğini, Gürcistan’ın böyle bir anlaşma imzalamayı kabul etmeyeceğini belirtti.

 

Zalkaliani’ye göre, 7 Mart 2013’de kabul edilen ‘Gürcistan parlamentosunun Gürcistan dış politikasına yönelik bildirisi’ saldırmazlık konusunda Gürcistan’ın gerekli sorumluğu aldığını ifade ediyor ve şu aşamada Rusya’nın da benzer bir adım atması gerekiyor. Zalkaliani, “Rusya da böyle bir sorumluluk almalı. Bu bizim prensibimiz ve bundan geri dönmeyi düşünmüyoruz” dedi.

 

Cenevre görüşmelerinin bir sonraki turu 17-18 Aralık’ta yapılacak.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas