Güney Osetya Devlet Başkanı: Rusya ile yeni bir ‘entegrasyon’ anlaşması imzalanacak 

Güney Osetya ile Rusya arasında yeni ve kapsamlı bir ‘entegrasyon’ anlaşmasının 2015 yılı başında imzalanması planlanıyor. 

 

10 Aralık’ta konuyla ilgili açıklama yapan Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, güvenlik, savunma ve sosyal konuların anlaşma kapsamında olacağını söyledi.

 

2008 yılının Eylül ayında Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımasının ardından Rusya, Abhazya ve Güney Osetya ile dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardım anlaşmaları imzaladı.

 

Bu yılın eylül ayında Güney Osetya’nın Sohum Büyükelçisi Oleg Botsiyev, Güney Osetya’nın da Abhazya-Rusya arasındaki entegrasyon anlaşmasına benzer bir anlaşma üzerinde çalıştığını açıkladı. 20 Kasım’da ise Güney Osetya ile Rusya arasında yeni anlaşma hazırlığı haberleri basına yansıdı.

 

Güney Osetya devlet başkanı Tibilov, konuyla ilgili istişarelerin Rusya devlet başkanının BDT üye ülkeleri, Güney Osetya ve Abhazya ile sosyo-ekonomik işbirliği idaresi başkanı Oleg Govorun ile yürütüldüğü açıkladı.

 

Tibilov dünkü açıklamasında “Toplumumuz ve parlamentomuzun bu konuya sorumluluk bilinciyle yaklaşacağını düşünüyorum. Anlaşmanın 2015 başında imzalanabileceğini söyleyebilirim. Karşı tarafa, bu anlaşmanın Rusya Federasyonuna doğrudan katılım ile farklı entegrasyon modelleri arasında en uygun modelin bulunması için görüşmelerin başlaması önerisinde bulunduk” dedi.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas