Rusya Yüksek Mahkemesi başörtüsü yasağına şikayeti reddetti 

Stavropol – Rusya Yüksek Mahkemesi, Stavropol Kray hükümetinin okullarda başörtüsü yasağının iptal edilmesini isteyen başvuruyu reddetti 

 

 

Stavropol Kray’ın İrgaklı köyünden 10 sınıf öğrencileri Alina Suleymanova, Muslima Suleymanova ve Arifullla Acimanbetova'yı temsil eden avukat Murad Musayev Şubat 2013’de Stavropol Kray mahkemesine başvurdu ve hükümetin 31 Ekim 2012 tarihli, okullarda dini kıyafet ve sembolleri yasaklayan kararının iptalini istedi. Mahkeme 22 Martta avukatın talebini reddetti ve Musayev şikayetini RF Yüksek Mahkemesine taşıdı.

 

Dün mahkemede yaptığı açıklamada Murat Musayev, iptalini istediği kararın Müslüman öğrencilerin dini özgürlüğü ve eğitim hakkını kısıtladığını belirtti. Musayev “Alina Suleymanova okul birincisi olma potansiyeline sahip kız, şu anda ise kendi kendine evde okumak zorunda. Yaşıtlarını yakalaması zor, eğitim hakkı ihlal edildi. İnanç özgürlüğü de çiğnendi. Alina uzun süredir başörtüsü takıyordu ve bu durum sınıf arkadaşları için hiçbir zaman engel teşkil etmedi. Stavropol Kray hükümetinin kararı kanuna aykırıdır” dedi. Ancak Rusya Yüksek Mahkemesi de Musayev'in itirazını reddetti.  

 

 

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas