Magomedov, Kafkasya karşıtı söylemi yorumladı

Moskova/Ajans Kafkas – Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov, Rusya’daki Kafkasya karşıtı söylemi yorumladı.

Moskova’da yapılan Kuzey Kafkasya Federal Bölge başkanları brifinginde Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov, ‘Kafkasya’yı Beslemeye Yeter!’ sloganı hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dağıstan Başkanı Magomedov, Kafkasya’nın büyük finans desteği aldığı ve Rusya’nın diğer bölgelerine yük olduğu yönündeki iddiaların bir efsaneye benzediğini belirtti. Magomedov “Basit rakamlarla bu iddia çürütülüyor. Rusya’nın diğer bölgeleri ile kıyaslandığında en düşük yıllık bütçe gelirine sahibiz. Somut olarak ifade edecek olursak, Dağıstan’da bir vatandaşın yıllık bütçe geliri 24 bin, halbuki Rusya’da bu rakam 53 bin ruble. Bu bilinen bir gerçek. Aynı devlet sınırları içinde, Rusya gibi büyük bir ülkede yaşam standartları arasında böyle bir fark olmamalı. Ekonomik seviyenin dengeli olması için gayret etmek gerek” dedi.

Magomedov ayrıca, kamu çalışanlarının maaşları konusundaki büyük farka işaret etti: “Moskova’da bir öğretmen 60 bin ruble maaş alırken, Mahaçkale’deki öğretmenin 12 bin ruble almaması lazım. Kafkasya hakkında atıp tutunlar bunları bilsin”.

Halklar arasındaki ilişkilere de değinen Dağıstan Başkanı Magomedov, “Kafkasyalıların ülkemizin büyük şehirlerinde bulunması neden sorun oluyor? Onlar bu şehirlere çalışmak veya eğitim almak için gidiyorlar, çünkü kendi vatanlarında bunu yapmaları zor. Metropollere göçün olmaması için, Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinde eğitim ve iş imkanlarının olması lazım. İşte o zaman halklar arası ilişkilerde daha az problem olur” şeklinde konuştu.

Aynı ülke içinde ‘yerli-yabancı’ konusunu gündeme getirmenin suç olduğunu kaydeden Magomedov, “Kafkasyalıların çoğunluğu ülkemizin kanunları ve geleneklerine uygun davranıyor. Münferit olaylarla da mücadele ediyoruz. Bunu Moskova’da yaşayanların da yapması gerekli. Ulusal kimliklerin altını çizmek anlamsız. Biz, Dağıstan’da suç işleyen kişinin milliyetini hiçbir zaman ifade etmiyoruz. Bunu herkes biliyor, gazeteciler de. Çok etnikli bir cumhuriyette yaşıyoruz ve birbirimize saygı duymamız lazım, aksi takdirde birlikte yaşamak mümkün olmaz. Aynı şey Rusya’da da olmalı” açıklamasında bulundu. RE/ÖZ/YA