Kebedov: Patlamalar Dağıstan’da barışçıl çözüm istemeyenlerin eseri

Mahaçakale/Ajans Kafkas – Dağıstanlı sivil toplum adamları ve uzmanlar Mahaçakale’de 3 Mayıs gecesi düzenlenen eylemlerin, farklı gruplara mensup Müslümanlar arasında başlayan diyalog sürecini engellemeye yönelik olduğunu düşünüyor.

3 Mayıs gecesi saat 22:20 ve 22:40’da Alyaska-30 polis karakolunda meydana gelen patlamalarda 14 kişi öldü yaklaşık 120 kişi yaralandı.

Dağıstan Sivil Meclis üyesi ve Barış ve Uzlaşı Bölgesi sivil hareketi eş başkanı Abbas Kebedov “Son patlamalar, bazılarının barışçıl çözüm yolunu istemediğini onaylıyor. Onların isteği, çizmelerle çiğnenmemiz, ormanlarımızın yakılması. Onlar bu düzenin devam etmesini istiyorlar” dedi.

Dağıstan müftülüğünün son zamanlarda barışçıl bir diyalog süreci başlattığını belirten Kebedov, “Dağıstan Başkanı tarafından kongrede dile getirilen ve müftülüğün hayata geçirmeye başladığı kenetlenmenin çok olumlu bir faktör olduğunu düşünüyorum. Ancak yaşanan terör eylemleri ve insanların kaçırılmaları bu sürece ciddi şekilde engel oluyor” şeklinde konuştu.

Mahaçkale’de yaşanan patlamaların dini gruplarla başlayan diyalog sürecini baltalamaya yönelik olduğunu düşünen Ruslan Gereyev de, “Uzun yıllar sonra ilk defa İslam’ın farklı akımları arasında yakınlaşmaya, bölünmeyi engellemeye, Müslümanların birliğine yönelik gerçek girişimler başlamış ve geniş çapta destek görmüştü” açıklamasında bulundu.

RF Devlet Duma milletvekili Rizvan Kurbanov ise konuyla ilgili olarak “Maalesef ne zaman aşırılıkçılıkla mücadele konusunda olumlu adımlar atılsa, toplumumuzun barış ve sükunetini bozmaya çalışanlar ortaya çıkıyor” dedi. KU/ÖZ/YA