Dinler Arası Gençlik Forumu Dağıstan’da başladı

Dağıstan’da birinci dinler arası gençlik forumu yapıldı.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de ‘Kizlarskaya laguna’ tatil merkezinde 4 Ağustosta birinci uluslararası dinler arası gençlik forumu çalışmaları başladı. Forum çalışmasına yaşları 16-30 arasında değişen Müslüman ve Hıristiyan yaklaşık 100 genç katılıyor.

 

4-12 Ağustos tarihlerinde devam edecek foruma Kuzey Kafkasya Federal Bölge, Güney Osetya ve Azerbaycan’dan yaklaşık 100 genç katılıyor. 

 

Forumun organizatörlüğünü Dağıstan hükümeti, Mahaçkale Rus Ortodoks kilisesi bölge piskoposluğu, Din İdaresi ve Kafkaya gelişim problemleri gençlik labarotuarı yapıyor. Forumun açılışını Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov yaptı.

 

Uluslararası dinler arası gençlik forumunun genç neslin manevi-ahlaki eğitimi ve kültürel aydınlanması, Müslüman ve Hıristiyan gençlerin karşılıklı anlayış ve saygı içerisindeki eğitimine yönelik özel bir eğitim projesi olduğu kaydediliyor.

 

Forum çerçevesinde tanınmış din adamları, siyasetçiler, sivil toplum adamları, sporcular ile görüşmeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

4 Ağustosta Petigorskta beşinci Kuzey Kafaksya sosyal-eğitim gençlik forumu ‘Maşuk-2014’de başladı ve Kuzey Kafkasya Federal Bölgedeki yedi cumhuriyetten 2500’den fazla kişi katıldı.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas