Derbent belediye başkanı kimin hedefinde?  

Derbent belediye başkanının kamu arazileri üzerinde usulsüzlük yaparak devleti zarara uğratmakla suçlandığı dava uzmanlar farklı değerlendirmelerde bulunuyor.  

 

Dağıstan savcılığı geçtiğimiz günlerde Derbent Belediye Başkanı İmam Yaraliyev’e, federal araziyi kanunsuz şekilde belediye mülkiyetine geçirerek devleti yaklaşık 36 milyar ruble zarara uğratmak suçlamasıyla dava açtı. Ardından Derbent İhtiyarlar Heyeti acil olarak toplandı ve Rusya devlet başkanı ile ülke güvenlik organları yöneticilerine İmam Yaraliyev hakkındaki soruşturmanın yasal olup olmadığının incelenmesi başvurusunda bulundu.

 

Yaraliyev’e destek veren şehir meclisi üyeleri, Dağıstan’ın güneyindeki yerel yönetim başkanları ile bir toplantı yapmayı düşündüklerini açıkladı. 27 Şubat’ta yapılması kararlaştırılan toplantının amacı Derbent’in 2000. kuruluş yıl dönümü kutlamaları öncesinde Dağıstan’ın güneyindeki sosyo-politik atmosfer ile Yaraliyev hakkındaki takibatın değerlendirilmesi olarak belirlendi.

 

Toplantı organizasyon komitesi başkanı seçilen Dağıstan parlamentosu Rusya Vatanseverleri partisi grup başkanı Eduard Hidirov, “Derbent’te, Yaraliyev’i devlet başkanı ile karşı karşıya getirerek görevinden aldırmak isteyen yerel muhalifler var. Yaraliyev kendi fikirleri olan, Dağıstan’ın güney bölgesinde büyük saygınlığı olan bir isim. İş yerleri kuruyor, kaynak çekiyor, şehirde düzen sağlıyor ve böylelikle farklı klanların çıkarlarını zedeliyor. Devlet başkanının Yaraliyev’in arkasında olacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

 

Dağıstan’da yayınlanan Novoe Delo gazetesi genel yayın yönetmeni Hacimurad Sagitov, Derbent Belediye Başkanı Yaraliyev’e açılan davanın arkasında iktidarın değil yerel muhaliflerin olduğunu düşünüyor.

 

Nastoyaşeye Vremya genel yayın yönetmeni Milrad Fatullayev ise iktidarın uzun süredir Derbent’teki yöneticileri değiştirme planları yaptığı kanaatini taşıyor.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas