Dağıstanda selefilere toplu gözaltı

Dağıstan’ın Hasavyurt şehrinde selefilerin toplu göz altına alındıkları görgü tanıklarınca açıklandı.

Hasavyurttaki polis şubelerinden birine 8 Mayısta en az 20 selefinin götürüldüğü şehir sakinlerinden biri tarafından açıklandı. Şehir polis şubesinden ise, kimlik kontrolü için 10 kadar kişinin gözaltına alındığı, ancak daha sonra serbest bırakıldıkları açıklandı.

 

Kendisini Arsen D. olarak tanıtan Hasavyurtlu bir vatandaş 7 ve 8 Mayısta şehirde yerli selefi taraftarlarına yönelik baskınlar gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

Arsen D. “ İki günde farklı nedenlerle polis şubesine en az 20-25 kişi götürüldü. Götürülenler sorgulandı, kimlik bilgileri yazıldı, parmak izleri alındı ve fotoğrafları çekildi. Bazılarının DNA’larının alındığını ifade ediyor, ancak bu bilgiyi hepsi doğrulamıyor. Gözaltına alınanların hepsi şubeye götürülmelerinin ardından iki-üç saat içinde serbest bırakıldı” dedi.

 

Polis şubesinden, bu tür göz altılarla ilgili farklı nedenlerin ifade edildiğini belirten Arsen D. “ Kimisi emniyetin selefilerle ilgili genel bilgi topladığını ve bu bilgilerin Kuzey Kafkasya Federal Bölge emniyetine verileceğini söyledi. Kimisi, herkesin bayramlar öncesinde kontrol edildiğini söyledi. Kimisi de Mayısın ilk günlerinde Hasavyurtta yapılan özel operasyona bağlı gözaltılar olduğunu söyledi. Belirli kişilere yönelik somut dayanak ifade edilmedi, temel argüman- sakal ve selefi” açıklamasında bulundu.

 

Adının açıklanmasını istemeyen bir başka Hasavyurtlu vatandaş da cep telefonu satılan bir mağazaya baskın düzenlendiğini açıkladı, ancak gözaltına alınan sayısı hakkında kesin bir şey ifade etmedi.

 

Görgü tanığı “ Şubeye selefi görünümlü veya sakallı gençleri alıp götürdüler” dedi.

 

Hasavyurt şehri şubesinden 8 Mayısta kimlik kontrolü için 10 kadar kişinin gözaltına alındığını ve daha sonra serbest bırakıldıklarını, bunun normal bir kimlik kontrolü olduğu açıkladı. 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas