Birleşik Kafkasya Forumu’nun 2. kongresi Mahaçkale’de yapıldı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Birleşik Kafkasya Forumu’nun ikinci kongresi Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de yapıldı. Kongreye katılan insan hakları savunucuları, Rusya yönetimini, yabancı düşmanlığı ve milliyetçilik tehdidine karşı uyarıyor.

 

Kuzey Kafkasya’da insan hakları alanında faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarını bünyesinde toplayan Birleşik Kafkasya Forumu’nun ilk kongresi 18 Şubat’ta İnguşetya’nın Nazran kentinde yapılmıştı. 19-20 Mayıs’ta Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de yapılan ikinci kongrenin konusu Rusya’da yükselen yabancı düşmanlığı ve Kafkasya’nın geleceğine etkileri idi.

 

Kongrenin moderatörlüğünü Kuzey Osetya temsilcisi, Kafkasya’ya Barış gazetesi yazı işleri müdürü Anatoli Sidakov ve Vatan sivil birliği başkanı Nelli Racabova yaptı. Toplantıya tüm Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri’nden sivil toplum temsilcileri ve insan hakları savunucularının yanı sıra Dağıstan Cumhuriyeti yönetiminden İnsan Hakları Temsilcisi Ummupazil Omarov ile Ulusal Politika, Din işleri ve Dış ilişkiler Bakanı Bekmurza Bekmurzayev de katıldı.

 

Birleşik Kafkasya Forumu katılımcıları, Çeçen insan hakları savunucusu Natalya Estemirova anısına bir anma günü ilan edilmesi ve Estemirova’nın ölü olarak bulunduğu İnguşetya’nın Nazranovski bölgesi Gazi-Yurt köyünde anıt taşı dikilmesi önerisini destekledi.

 

Kongre sonunda kabul edilen bildiride, Rusya’da yükselen yabancı düşmanlığı ve milliyetçiliğin endişe verici olduğu, ulusal ve dini kimliğe bağlı olmayan anayasal vatandaşlık prensibinin etkin olması, bununla beraber federal ulusal politika bakanlığının kurulması gerektiği ifade ediliyor.

 

Bildiride ayrıca 3 Mayıs’ta Mahaçkale’de meydana bombalı eylem de kınanıyor ve her ne sebeple olursa olsun, şiddete izin verilemeyeceği kaydediliyor.

 

Dağıstan yönetiminin Kuzey Kafkasya’da geçerli olacak bir af yasa tasarısı kabul edilmesiyle ilgili yasal girişimini destekleme kararı alan Birleşik Kafkasya Forumu, Devlet Duma’ya bu konuda bir mektup gönderecek.

 

Kongrede Rusya yönetimi ve tüm parti liderlerine, Kuzey Kafkasya’ya yönelik daha dengeli bir politika yürütmeleri, mevcut anlaşmazlıkların sadece güç kullanımıyla çözülmesine izin verilmemesi ve Kafkasya karşıtı hareketleri desteklemeye son verilmesi çağrısında bulunuldu.

 

Çeçenya, İnguşetya, Kuzey Osetya, Dağıstan ve Kabardey-Balkar’dan 11 sivil toplum örgütünün katılımıyla, geçtiğimiz Ocak ayında kurulan Birleşik Kafkasya Forumu’nun bir sonraki toplantısı Vladikavkaz’da yapılacak. KU/ÖZ/YA