Kadirov Zakayev’i Çeçenlikten ihraç etti

Kadirov Zakayev’i Çeçen olma hakkından mahrum etti.

Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov, ülkesi dışında bulunan Çeçen direnişçi liderlerinden Ahmed Zakayev’in, Rusya karşıtı faaliyetlerinden ötürü kendisini Çeçen olarak adlandırma hakkını yitirdiğini açıkladı.

 

Kadirov, Zakayev’in Avrupa’da yaşayan binlerce Çeçenin Donbas’taki silahlı anlaşmazlıkta Kiev yönetimi tarafında savaşmaya hazır olduğu yönünde yaptığı açıklamayı ‘saçmalık’ olarak adlandırdı.

 

Kadirov “ Rusya Ukrayna ile savaşmıyor. Bundan dolayı Zakayev eğer Rusya’ya karşı savaşmayı istiyorsa Çeçenya’ya gelmesi ve ülkemizin zararına bir şey yapma girişiminde bulunması gerekiyor” dedi.

 

Kadirov’un ifadesine göre, RF sınırları dışında yaşayan Çeçenlerin büyük çoğunluğu Rusya vatandaşı ve düzenli olarak vatanlarını ziyaret ediyor, Çeçenya’daki değişimden memnun olarak yönetiminin yolunu destekliyorlar.

 

Kadirov, Zakayev ve oğlunun savaşmak için Ukrayna’nın doğusuna gideceklerinden şüpheli olduğunu, çünkü bunun için adam olmak gerektiğini, halbuki Ahmed Zakayev’in zamanında savaş alanından kaçarak kendisinin böyle adlandırılma hakkını kaybettiğini ifade etti.

 

Zakayev Ukrayna basınına yaptığı bir açıklamada, Avrupa’daki Çeçen diasporasının önemli bir bölümünün Donbas’taki olaylarda Ukrayna yanlısı olduklarını, bir çoğunun Kiev tarafında savaşmak için gitmeye bile hazır olduklarını ifade etmişti.

 

Kavkasia.net,AjansKafkas


Yorumlar