Caharkalede caddeye FSB generalinin adı verildi

Caharkale’de bir caddeye Rusya FSB eski başkan yardımcısının adı verildi.

Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de 19 Martta başkentin ana caddelerinden birine eski Rusya FSB başkan yardımcısı ve Kuzey Kafkasya’daki Bölge Operasyon Merkezi başkanı German Ugrümov’un adı verildi.

 

Çeçenya’nın başkenti Caharkale belediyesinden “ Dün Caharkale’de, Dağıstan adını taşıyan caddeye, Çeçenya bölgesindeki antiterör operasyonunun ilk yıllarında Kuzey Kafkasya Bölge Operasyon Merkezi başkanlığı görevini yürütmüş olan Amiral German Ugrümov’un adının verilme töreni yapıldı. Amiral Ugrümov 31 Mayıs 2001’de Hankala askeri üssünde görevi başında ölmüştü” açıklaması yapıldı.

 

Caharkale belediyesi bilgilerine göre, Ugrümov caddesinde tasvirinin yer aldığı anıt levhası da yerleştirildi.

 

Belediye çalışanı “ Törene Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov ve diğer yöneticiler ve silovik kurumları katıldı. Ülke başkanımız ve Rusya güvenlik konseyi başkanı German Alekseyeviç Ugrümov’un Çeçenya bölgemizdeki kanunsuz yer altı örgütlerinin yok edilmesi meselesindeki faaliyetlerini önemle ifade ettiler” dedi.

 

Bu olay Caharkale caddelerine Rusya askerleri ve siyaset adamlarının adının verilmesi konusundaki ilk olay değil. 2008 ilkbaharında Çeçenya yönetimi Caharkale’nin Staropromıslov bölgesi Jigulevskaya caddesinin adını ,Mart 2000’de Ulus-Kert köyü civarında Basayev ve Hattab birlikleri tarafından öldürülen  94 Pskov’lu paraşütçü adı ile değiştirdi.

 

Daha sonra başkentin merkez caddesi olan Zafer meydanına Vladimir Putin meydanı adı verildi, Lenin bölgesi Krasnoznamennaya adı da Çeçenya’daki federal askeri grubun komutanlığını yapan general Gennadi Troşev adı ile değiştirildi.

 

Çeçenya halkı ise cadde isimlerinin değiştirilmesiyle ilgili farklı düşüncelerini ifade ediyor.

 

Adının açıklanmasını istemeyen sivil örgüt yöneticilerinden biri “ FSB ve yönetimine, zamanında hakkında hazin düşüncelerin olduğu Bölge Operasyon Merkezine yönelik yaklaşımlar oldukça negatif bir durum. Özellikle bu kurumların temsilcileri, askerlerle birlikte birçok askeri suça karıştı. 2000-2001’de Çeçenya’da inşa edilen şeyleri, sonu gelmeyen ‘temizlik operasyonlarını’, yerleşim yerlerine ateş açılmasını, kaçırma, işkence, cinayet ve diğer olayları hatırlamak yeterli” ifadesinde bulundu. Ayrıca Caharkale’de bir caddeye federal güç kurumlarını temsil eden birinin adının verilmesinin yerel yönetime ne saygı ne de otorite kazandırmayacağını, tam tersi bir duruma neden olacağını kaydetti.

 

Tarihçi Zara K. De “ Ben daha önce, Jigulevskaya caddesinde, yönetimimizin Pskov paraşütçülerinin şerefine adlarını verdiği caddede yaşıyordum. Bir kaç yıl önce oradan ayrıldık. O zamanlar caddenin yeni isminin yer aldığı tabelanın mağaza duvarına asıldığındaki  halk öfkesini hatırlıyorum. Görülen o ki, yönetimimiz özellikle bu binada askerlerin Caharkale’nin ele geçirilmesinin ardından Şubat 2000’de sivilleri vurduğunu bilmiyordu galiba” dedi.

 

Ne kendisinin ne de binlerce Çeçenin ne Putin’i, ne Troşev’i ne de insanların ölümüne ve savaşa katılmış olan diğerlerini idol veya kahraman olarak görmediklerini, ancak Çeçenya yönetiminin anlaşıldığı üzere farklı düşündüğünü ifade eden Zara K. “ Böylesi sahte vatanseverlik sersemliğinde yönetimimiz yakında Caharkale’de Çeçen halkının tanınmış katillerinden biri olan general Yermolov’un anıtını da dikebilir” dedi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas