Soçi’de seyahat şartları ağırlaşıyor 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yerli ve yabacılar için Soçi’de bulunma koşullarını kısıtlayan bir genelge yayınladı.

 

Vladimir Putin 15 Kasım’da, Kış Olimpiyatlarının yapılacağı Soçi’de, ülke genelinde geçerli seyahat ve ikamet prosedürlerini değiştiren bir karara imza attı. Buna göre, otel, sanatoryum ve pansiyonlara yerleşecek olanlarla, hastane tedavisi için gelenler aynı gün içinde geçici ikametlerini gösteren kayıt işlemelerini yaptırmak zorunda olacak, bunların dışındaki RF vatandaşları da üç gün içinde işlemlerini yaptıracaklar.  

 

Olimpiyat döneminde Soçi’de bulunmayacak olan yabancılar ise Rusya’da bir aydan fazla kalamayacak. Bu uygulamalar 7 Ocak’tan 21 Mart 2014’e kadar devam edecek, Olimpiyat kimliği ya da akreditasyonu olanları kapsamayacak.

 

Putin 23 Ağustos’ta da Soçi’de bazı kısıtlamalar hakkında bir kadar imzalamıştı. Şehirde toplantılar ve gösteriler yasak. Ayrıca Soçi’de sürekli kontrol altında olan ve yasaklı bölgeler olacak. Şehre taşıt girişi de kısıtlanıyor. Bölge halkı ve insan hakları savunucuları bu kısıtlamaların şehir sakinleri ve dışarıdan gelen insanların haklarını kısıtladığını ifade ediyor.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas