Soçi’de güvenliği Kazaklar sağlayacak

Kazak milislere Soçi Olimpiyatlarında da güvenliği sağlama görevi veriliyor.

 

Kuban Kazak Birliği’nin toplumsal düzenin korunmasında görevlendirilmesinin birinci yıl dönümü kutlamalarına katılan Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev 10 Eylül’de, Kuban Kazak Birliğinin Soçi Kış Olimpiyatlarında 400 kişilik bir ekiple görev yapacağını açıkladı.

 

Kuban Kazak Birliği atamanı Nikolay Doluda, Soçi 2014 Olimpiyatlarında görevli olacak Kazakların kalpak, ceket, pantolon ve çizme giyeceğini, her bir Kazağa 25’er bin ruble ödeneceğini ifade etti. Ataman Doluda, Olimpiyat Kazak Birliğinde yer alanların Soçi’ye gelen misafirlere yardımcı olabilmek için İngilizce cümleler öğreneceklerini de sözlerine ekledi.

 

Kazakların kaçak göçmenleri bulma konusundaki başarısını öven Tkaçev “Kazak milisleri kaçak göçmenlerle mücadele de çok etkili oldu. Burada Kazakların tecrübesi oldukça değerli” dedi.

 

Kazak birliğinin çalışmalarıyla ilgili verilen bilgilere göre, Kazaklar 1500 kaçak göçmen buldu. Bunların 500’den fazlası sınır dışı edildi, 250’si sınır dışı edilmeyi bekliyor. Federal Göç Servisi Kazak birliği ile sürekli olarak çalışmayı önerdi. Krasnodar Kray’da 270 Kazak, kaçak göçmenleri tespit etmekle ilgilenen mobil ekiplere dahil olacak.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas