Soçi 2014’ün ‘Çerkes temsilcisi’ Mugdin Çermit

Asker Soht, Krasnodar hükümetinde yeni göreve atanan Mugdin Çermit’in Olimpiyatlarda Çerkeslerden sorumlu olacağını düşünüyor.

 

Krasnodar Kray Adıge Khase başkanı Asker Soht, Regnum’a yaptığı açıklamada Rusya ve diasporadaki Çerkes sivil toplumu tarafından, Dünya Çerkes Birliği başkan yardımcısı Mugdin Çermit’in Krasnodar Kray iç politika departmanı başkan yardımcılığına atanmış olmasını, Soçi Olimpiyatlarında Çerkes kültürel öğelerine yeterince önem verileceği şeklinde yorumladığını iddia etti.

 

Mugdin Çermit yeni görevine 11 Kasım’da atandı. Çermit atanmadan önce Adıgey Parlamentosu milletvekiliydi. Çermit’in yeni görevindeki sorumlulukları arasında halklar arası ilişkiler alanındaki çalışmaları koordine etmek bulunuyor. Özellikle de Çerkes Soykırımının sembol şehri olan Soçi’de olimpiyat oyunları yapılmasına şiddetle karşı çıkan Çerkeslerin Olimpiyatları benimsenmesinden sorumlu olacak.

 

Soht “Kış Olimpiyatlarının yaklaşması Çermit’e büyük bir sorumluluk yüklüyor. Zaman az. Bununla birlikte Çerkes toplumu Olimpiyat Oyunları öncesindeki açılışta, Çerkes kültürünün yansıtılmasına umut bağlıyor” açıklamasında bulundu. Çermit’in bu görevi yerine getirebilecek bir isim olduğunu belirten Soht, “Mugdin Çermit, bir masa başı adamı değil. Her zaman eylem gerektiren işlerin içinde yer aldı. Ayrıca hem sivil toplum hem de devlet adamı kimliğine sahip olması da önemli” dedi.

 

AjansKafkas