Meclis başkanlığı Adıgelerin elinden alınabilir!

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey’de Ruslan Hacebiyekov’un 2 Aralık seçimleri sonrası Birleşik Rusya Partisi tarafından Duma temsilciliğine gönderilmesinin ardından parlamento başkanının hangi milletten olacağına dair tartışma yaşanıyor.

Parlamento başkanının Adıgelerden olması geleneğinin bir Rus’un seçilmesiyle bozulması ihtimali üzerine Adıge vekiller harekete geçti. Kavkazki Uzel’in parlamento kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre, Adıge asıllı Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov başkanın bu kez Ruslardan seçilmesini istiyor. Anavatanlarında azınlıkta olan Adıgeler ise devlet başkanlığında olduğu gibi parlamento başkanının da Adıgelerden seçilmesi için bastırıyor. Bazı vekiller durumu görüşmek üzere Thakuşinov’dan randevu istedi.  Kesin bir yanıt verilmemekle birlikte görüşmenin 14 yada 15 Ocak’ta gerçekleşmesi bekleniyor. Thakuşinov’un Rus adayda ısrar etmesi ise Moskova’dan gelen baskılara bağlanıyor.

Parlamento Yasama Komitesi Başkanı Anatoli Osokin’in verdiği bilgilere göre, şu anda Rus adayların adaylığı müzakere aşamasında. Adaylar arasında Parlamento Başkan Yardımcısı Anatoli İvanov, Birleşik Rusya Partisi Grup Başkanı Aleksandr Luzin ve milletvekili Sergey Pismak’ın adı geçiyor.  

Osokin’e göre, uzlaşma prosedürü biraz uzayacak. İlk önce Birleşik Rusya içinden birkaç aday gösterilecek. Bu adaylar Moskova’da parti yönetimi tarafından değerlendirilecek. Belirlenecek aday için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den de onay alınacak. Ardından normal prosedüre yani yerel seçim mekanizmasına dönülecek. Adıgey parlamentosunda oylama yapılacak ve çoğunluk oyunu alan kişi başkan seçilecek. Tabi ki parlamentonun yüzde 50’si Adıgelerin elinde olsa da Moskova’dan işaret edilen aday dışında kimsenin seçilmesi beklenmiyor. Adıgeler arasında ise başkanlık için üç vekilin adı geçiyor:  Mugdin Çermit, Asker Şhalahov ve Raşid Mugu. Raşid Mugu’nun çevresindeki insanlara böyle bir talebinin olmadığını söylediği aktarılıyor.

Adıge vekillerin düşüncesine göre, Adıgey devlet başkanı, parlamento başkanı, kültür bakanı ve basın komitesi başkanı Adıge olmalı. Bu, cumhuriyet statüsü kaldırılarak Krasnodar Kray’a bağlanmak istenen Adıgey’e dokunulmamasını ve milli yapının muhafazasını garanti eder. KU/ÖZ/