Kardanov: Olimpiyatlarda Müslümanlar için helal gıda ve mescit sorunu olmayacak

Adıgey ve Krasnodar Kray Müftüsü Askarbi Kardanov Olimpiyat hazırlıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Askarbi Kardanov, Soçi Kış Olimpiyatlarında Müslüman sporcuların beslenme ihtiyaçlarının dini taleplere uygun olarak karşılanacağını ve Olimpiyat köylerindeki mescitlerde ikişer imamın görevli olacağını kaydetti.

 

Müslüman sporcuların Soçi Olimpiyatlarında dini sorumluluklarını olimpiyat köylerinde inşa edilen üç ibadethanede yerine getirebilecekleri daha önce açıklanmıştı. Müslüman sporcuların dil engeliyle de kalmayacaklarını belirten Kardanov “Türkiye, Ürdün ve Suriye’den anavatanına dönen Çerkes yurttaşlarımız içinde çok sayıda yüksek eğitimli kişi var. Din İdaresinde Rusça, İngilizce, Türkçe, Arapça, Fransızca ve başka diller bilen insanlarımız çalışıyor” dedi.

 

Kardanov’un verdiği bilgilere göre iki hafta içinde mescitlerin içi halı döşenecek ve Kuran-ı Kerim’ler konulacak. Olimpiyatlar esnasında yemeklerin kontrolünde din adamları da katılacak.

 

Kavkazki Uzel muhabirinin, bölge Müslümanlarının Soçi’deki Olimpiyatlara ‘Çerkes sorunu’ bağlamında nasıl baktığıyla ilgili sorusunu müftü Kardanov şöyle yanıtladı: “Herkesin faklı yaklaşımları olabilir, elbette kimse geçmişi unutmuyor, ancak Olimpiyatlar öncesinde, organizasyonun başarılı şekilde gerçekleştirilmesine odaklanmalıyız. Rusya gücünü göstermeli. Olimpiyatlarda Çerkes kültürünün tanıtımı da yapılacak, insanlar bizi tanıyacak. Birileri bir yerlerde protesto ederken, biz halkımızı başarılı şekilde sunacağız, dans ekiplerimiz dünyaya halk danslarını, kültürümüzün güzelliğini gösterecek”.

AjansKafkas