Adıgey’deki Suriyeli Çerkesler köylere yerleşmeye teşvik ediliyor  

Adıgey Cumhuriyeti Yurttaşlar ve Milli İşler Devlet Komitesi, Suriyeli Çerkeslerin yerleştirildikleri köylere uyum sağladığını açıkladı.  

 

Komiteden yapılan açıklamaya göre, Suriye’den anavatanlarına dönen Çerkesler Adıgey köy yaşamına alışıyor. Tahtamukay bölgesi ve Mafehable köyünde iskan edilenlere, ev inşaatı için arsa veriliyor. Daha önce Kosova’dan Adıgey’e dönenler için inşa edilen Mafehabl’de Suriye’den gelen yurttaşlar için 37 arsa ayrıldı. Tahtamukay bölgesinin dört köyünde 130’dan fazla Suriyeli geri dönüşçü yaşıyor. Burada 14 ev inşa edildi, altı evin temelleri atıldı. Bunun dışında, üç aile kendi imkanları ile ev aldı, bir aileye kendi sülalelerinden olan bir işadamı tarafından ev hediye edildi.

 

Adıgey Yurttaşlar ve Milli İşler Komitesi Başkanı Asker Şhalahov “Talebimiz üzerine yerel idarelerle işbirliği devlet komitesi, sahipleri tarafından Suriyeli Çerkeslere bağışlanabilecek boş evlerle ilgili bilgileri topladı” dedi. Komitenin verdiği bilgilere göre, Suriye’den gelen Çerkeslerin çoğunluğu şu anda Maykop’ta yaşıyor.

 

Federal Göç Servisi Adıgey Şubesi bilgilerine göre, Suriye’den Adıgey’e gelen Suriyeli Çerkeslerin sayısı 1109. Bunların 603’ü geçici ikamet belgesi, 421’i sürekli ikamet belgesi, 22’si RF vatandaşlığı aldı, 63’ü de geçici sığınma hakkına sahip.

Regnum, Ajans Kafkas