Taniya: Abhazya’nın tanınmak şansı var ama…

Sohum/Ajans Kafkas – Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle Kafkasya’nın ‘de facto’ cumhuriyetlerinin durumuyla ilgili tartışmalar alevlenirken Abhazya Milli Birlik Forumu Genel Sekreteri Astamur Taniya, Abhazya’nın tanınmak için önüne gerçek bir şans çıktığına inanıyor.

Abhaz-TV’de konuşan Taniya "Bağımsızlığını ilan eden ve var olma hakkını ispatlamış bir devletin tanınması için gerçek şanslar var. En azından birkaç devlet tarafından tanınmamızın çok uzakta olmadığını düşünüyorum" dedi.

Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Taniya, “Bir başka devletin özerk bölgesi olarak kabul edilen Kosova’nın bağımsızlığını ilan edişi ve uluslararası tanınma yoluna çıkışı Abhazya için de örnek teşkil ediyor. Ancak bu tanınma sürecinin çok hızlı gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Taniya, Rus vetosu nedeniyle Kosova’nın yakın bir gelecekte BM’ye kabul edilmesinin mümkün olmadığını da hatırlattı. Taniya yine yakın bir gelecekte Rusya’nın Abhazya dahil eski SSCB coğrafyasındaki de facto bağımsız cumhuriyetleri tanımasını beklememek gerektiğini vurgularken Sohum’un Tayvan modelini de hesaba katarak Moskova ile ilişkileri geliştirmenin yoluna bakmasını salık verdi.

Taniya’ya göre Abhazya yönetimi Rus siyasilerle çok aktif çalışmalı, tavrını açıkça söylemeli, Abhazya ve Rusya arasında doğrudan ilişkiler kurulması konusunda görüşünü ifade etmeli. Bunun yanı sıra öncelikli olarak devleti sağlamlaştırma konusunda sorunlarını çözmeli, dünya ile ekonomik ilişkilerini genişletmeli ve savunmasını güçlendirmeli. KU/ÖZ/FT