Sultanahmet saldırısı şüphelileri serbest 

İstanbul Sultanahmet’te bir polisin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili yakalanan ve mahkemeye sevkedilen 2’si Dağıstanlı 3 kişi serbest bırakıldı.   

 

İstanbul Sultanahmet’te bir polisin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili yakalanan ve mahkemeye sevkedilen 2’si Dağıstanlı 3 kişi serbest bırakıldı.

 

6 Ocak’ta, Sultanahmet polis karakoluna gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında 1 polis hayatını kaybetmişti. Saldırının hemen ardından DHKP-C adlı örgüt saldırıyı üstlenmiş ancak bir süre sonra canlı bombanın Rusya vatandaşı Dağıstanlı Diana Ramazova olduğu Fox TV tarafından kamuoyuna açıklanmıştı.

 

Resmi mercilerden bu konuda bir açıklama yapılmamasına rağmen dün başlatılan operasyonda içinde Dağıstanlıların da olduğu 6 kişi gözaltına alındı.

 

Göz altına alınan 6 kişiden 3’ü (ikisi Dağıstanlı) tutuklama  talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, sorgulamaların ardından ikisi Dağıstanlı olan 3 kişinin serbest bırakılmasına karar verdi. Serbest bırakılan kişiler hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiri uygulamasına karar verildi.

 

Savcılık, tutuklama talebinde hangi örgüt olduğunu belirtmese de “örgüt üyeliği” ve “göçmen kaçakçılığı” suçlamasında bulunmuştu.

 

6 kişiden diğer 3 kişi de daha önce serbest bırakılmıştı. Şu anda saldırı ile ilgili tutuklu bulunmuyor.

 

Sultanahmet’te gerçekleştirilen bombalı saldırıda polis memuru Kenan Kumaş hayatını kaybetmiş bir polis memuru da yaralanmıştı. Bombayı patlattığı iddia edilen Diana Ramazova da patlamada hayatını kaybetmişti.

AjansKafkas