Lavrov: Tiflis gerçekleri göremiyor

Lavrov: RF ve Gürcistan ilişkilerini, Tiflis’in gerçekleri tanımaması frenliyor.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında ;” 2008 savaşından sonra bölgede oluşan gerçeği Gürcistan’ın görememesi yüzünden, Moskova ve Tiflis ilişkilerinin gelişimi normal seyrinde yürümüyor” dedi.

 

Dışişleri Bakanı Lavrov’un ifadesine göre, Rusya prensip olarak insanlar arasındaki temasları maksimum kolaylaştırmaktan yana. Ancak her şey, diplomatik ilişkiler olmadığı için gayri resmi olarak kalıyor. Lavrov “ Ana mesele şu ki, Saakavşili tarafından başlatılan savaşın ardından oluşan gerçekleri değiştiremeyiz” dedi.

 

Lavrov “ Gürcistan’ın bölgede oluşmuş olan gerçeği tanımayışı yüzünden  istikrar bir türlü yerine oturmuyor. Bu durum devam ettiği sürece ilişkilerimiz normale dönmeyecek” dedi.

 

8 Ağustos 2008’de Gürcistan Güney Osetya’ya saldırmış;Rusya duruma müdahale ederek Güney  Osetya’yı işgalden kurtarmıştı.Rusya 26 Ağustos 2008’de de Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımış, buna karşılık Tiflis de Rusya ile diplomatik ilişkilerini sona erdirmişti.

 

Abkhazia.orgAjansKafkas