Gürcistan: Vanuatu, Abhazya’yı tanıma kararını geri çekti

Tiflis – Gürcistan bir kez daha, Vanuatu’nun Abhazya’yı tanıma kararını geri çektiğini açıkladı.

 

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Vanuatu’nun Gürcistan’ın ‘toprak bütünlüğünü’ kabul ettiğini ve bu ülke diplomatik ilişkiler kurulduğunu açıkladı.

 

Mayıs ayında Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Vanuatu’nun Abhazya’yı tanıma kararını geri çektiğini açıklamış, Abhazya Dışişleri Bakanlığını bu açıklamayı yalanlamıştı.

 

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, New York’da Birleşmiş Milletler merkezinde Vanuatu ile diplomatik ilişkilerin oluşturulmasıyla ilgili anlaşma imzalandığını kaydediyor. Açıklamaya göre, anlaşmayı imzalayan Vanuatu’nun BM daimi temsilcisi Donald Kallokas, Güney Osetya ve Abhazya’nn tanınması konusundaki tüm yanlış anlamaların geçmişte kaldığını belirtti.

 

Vanuatu’nın kararını memnuniyetle karşılayan Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili “Vanuatu başbakanı bana Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıma kararını iptal edeceğini söyledi” dedi.

 

Vanuatu Mayıs 2011’de Abhazya’yı tanıdı. Gürcistan tarafının açıklamalarında Güney Osetya’ya da yer vermense karşın Vanuatu’nun daha önce Güney Osetya’yı tanıdığına dair bilgi bulunmuyor.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas