Don Kazakları: Abhazya için savaşırız

Moskova/Ajans Kafkas – Kuzey Kafkasya’daki Abhazya gönüllülerinin ardından Don Kazakları da olası bir savaş karşısında Abhazya’yı koruma vaadinde bulundu.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da Kazakları temsil eden ataman Viktor Vodolatski, Don Kazak Ordusu’nun Abhazya’da yaşayan Rusya vatandaşlarını korumak için seferber olabileceğini söyledi.

Vodolatski "Don kazakları Abhazya’nın bağımsızlığını korudu. Abhazya’da Kazaklar ve yönetimle birlikte hareket eden daimi temsilcimiz var. Ben bir ataman olarak Kazaklara Abhazya’ya gitmelerini yasaklama hakkına sahip değilim, çünkü orada bizim insanımız, Rusya vatandaşları yaşıyor" dedi.

Abhazya, Güney Osetya, Kırım ve Transdinyester’in pek yakında Don Kazak Ordusu’nun varlığını hissedeceğini belirten Vodolatski, “Kazaklar bu yerlerde barış ve istikrarın korunması için halk diplomatı gibi hareket ediyor. Geçenlerde Güney Osetya’yı ziyaret ettim. İnsanlar bana ‘Rusya bizi neden terk etti’ diye soruyor. Benim düşüncem, bizim bu ülke halklarının kendilerini terkedilmiş olarak hissetmemelerini sağlamaktır" diye konuştu.

1992-1993’te Abhaz-Gürcü savaşında fiilen yer almış olan Don Kazakları, 2006’da da benzer bir çıkış yapmıştı. O zamanki ataman Nikolay Kozitsın, “Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırması halinde Rusya Kazakları Abhazya halkına yardım için 10-15 bin gönüllü gönderecek” demişti. Nisan başlarında da Rusya’daki Uluslararası Kazak Birliği, Gürcistan yönetimine ve halkına Abhazya’yı işgal girişiminden vazgeçmeleri çağrısı yapmıştı. KU/ÖZ/FT