Bagapş’tan Avrupa’ya sıcak mesajlar

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, eski AGİT ve BM temsilcisi Prof. Diter Boden ile Abhazya’nın siyasi ve ekonomik perspektiflerini görüşürken AB’yle bütünleşmek istedikleri mesajı verdi.

Bagapş, 1995-1996’da Gürcistan’daki AGİT özel misyonu başkanlığı ve Aralık 1999-2001’de BM Genel Sekreterinin Gürcü-Abhaz sorunundan sorumlu özel temsilciliği görevlerini yürütmüş, şu anda Potsdam Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Bodan’la görüşmesinde BM Misyonu’nun Abhazya’dan çekilmesinden duyduğu üzüntüyü de dile getirdi. Bagapş, uluslararası ilişkiler konusundaki danışmanı Vyaçeslav Çirikba’nın da katıldığı görüşmede Alman konuğuna “Sizinle yeniden görüşmekten memnunuz. BM Misyonu uzun yıllar Abhazya’da çalıştı ve misyondaki insanlar bölgenin problemlerini biliyorlardı. Diyalog sağlanmasına yardımcı oldular. Ancak BM yönetimi, misyonu geri çekti ve bu onların kararıdır. Abhazya yönetimiyse diyalogun devamı için misyonun kalmasından yanaydı ancak var olan gerçekler göz önünde bulundurularak” dedi. BM’nin Gürcü-Abhaz çatışma bölgesinde barış ve istikrarın sağlamlaştırılmasındaki rolünün altını çizen Bagapş “Bizi bağımsız bir devlet olarak kabul eden, Abhazya’yı Gürcistan’ın bir bölgesi olarak görmeyen tüm uluslararası kurumlarla diyaloga hazırız” mesajı verdi. AB ve AGİT gözlemci misyonunun ise Abhazya’da bulunamayacağını bir kez daha vurgulayan Bagapş “Onların askeri tehlikenin gerçekten bulunduğu yerde, Gürcistan’da bulunmaları gerekir” dedi.

Abhazya vatandaşlarının bazı AB ülkelerinden vize alamama problemini de gündeme getiren Bagapş, “Abhazya vatandaşlarına hiçbir ilgimizin bulunmadığı Gürcistan’daki elçiliklerden vize almaları tavsiyesi yapılıyor. Ağır hasta bir gence vize verilmediği bir olay oldu, gerçi daha sonra bu problem çözüldü. Böylesi bir yaklaşım toplumumuzda, insan haklarının öncelikli olduğu AB ülkelerine yönelik negatif düşünceler oluşturuyor” dedi.

Abhazya’nın AB’nin bir parçası olmayı istediğini de ekleyen Bagapş, Abhazya’nın Gürcistan’la sınırı sağlamlaştırmaya yönelik Rusya ile birlikte alınan önlemleri de anlattı.

Rusya Federasyonu’nu Abhazya’nın baş güvenlik garantörü ve ekonomik partneri olarak niteleyen Bagapş, Cenevre süreciyle ilgili de “Abhazya şimdilik Medvedev-Sarkozy anlaşmasına bağlı olarak diyaloga devam edecek” dedi. Bagapş, Çirikba’yı Cenevre görüşmelerinde Abhazya devlet başkanın özel temsilcisi olarak atadıklarını söylerken bu süreçte çözüm perspektifi görmediğini de kaydetti.

Boden da bilim adamı olarak bölgenin kaderiyle ilgilenmeye devam ettiğini belirterek “Avrupa’da hiç kimse sizi izole etmek istemiyor, ancak biz çok kolay olmayan bir sürecin henüz başındayız” dedi. Ağustos 2008’taki savaşın bölgede sonuçları olduğunu ancak durumun tüm tarafların sabrını gerektirdiğini ifade eden Boden “Ziyaretimin amacı duyduğum sempatiyi göstermek” dedi. Boden Abhazya Devlet Üniversitesi’nin daveti üzerine konuk öğretim üyesi olarak uluslararası problemler üzerine bir ders verdi. APSNPRS/ÖZ/FT