“Apsadgıl” kuruluş kongresini yaptı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’nın başkenti Sohum’da dün Apsadgıl (Vatan) adlı sivil birliğin kuruluş kongresi yapıldı.

Kongrenin öncülüğünü yapan isimlerden hukukçu Tamaz Ketsba, Abhazya toplumunda var olan bölünmüşlüğün giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Milli Kaynaklar sivil toplum örgütü müdürü Tsiza Gumba’ya göre, devlet başkanı ve ekibinin parlamentoya profesyonel ve bağımsız isimlerin girmesini hedeflemeleri gerekiyor.

Abhazya Milli Birlik Forumu muhalif parti lideri Raul Hacimba’ya göre ise muhalefet ve yönetim arasında yapıcı bir diyalog gerekli. 10 Mart’ta yapılacak parlamento seçimleri ile ilgili olarak Hacimba, idare edilen ve ses olmayan bir parlamentonun kimse için gerekli olmadığını ifade ediyor.

Halk Partisi Başkanı Yakub Lakoba, yönetimin bazı insanların problemlerinden kopuk olduğunu belirtti. Lakoba, vergi ödeyenlerin parası ile yaşayan bürokratların, örneğin çok çocuklu ailelerin sorunlarını bilmek istemediğini savundu.

Ahatsa sivil örgütü Başkanı Ahra Bjaniya da, seçim sisteminin adil olmadığını, bu sistem sonucunda yönetim organlarına kendi düşüncesi olmayan, hazırlanmamış insanların geldiğini iddia etti.

Kongrede Abhazya yönetimine yönelik bir mesaj hazırlandı. Yeni birliğin üyeleri parlamentodan, acil olarak siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin seçim kanundaki düzenlemeler konusundaki taleplerini incelemesini istedi.

Kongre katılımcıları Birliğin programlarının hazırlanmasıyla ilgilenecek bir çalışma grubu oluşturulmasına da karar verdi. Gruba tanınmış siyasetçi ve sivil toplum adamlarından; Leyla Taniya, Şamil Adzınba, Tsiza Gumba, Aleksandr Studenikin, Alkhas Kvaratsheliya, Guram Dopua, Leonid Yenik, Vadim Piliya, İzida Çaniya, Smbat Kerselyan, Ahra Bjaniya, Vladimir Zantariya, Alkhas Thaguşev, Yuri Kvitsiniya, Levan Mikaa ve Oktay Çkotua dahil oldu. KU/ÖZ/YA