Ankvab’ın yemin töreni 26 Eylül’de

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’nın yeni devlet başkanı olarak seçilen Aleksandr Ankvab’ın yemin töreni 26 Eylül’de yapılacak.


26 Ağustos’ta Abhazya’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Aleksandr Ankvab ilk turda oyların yüzde 54,9’unu  alarak ülkenin yeni devlet başkanı oldu. Eski devlet başkanı Sergey Bagapş’ın ölümüne bağlı olarak gerçekleştirilen erken seçimde, başkan yardımcısı Aleksandr Ankvab, Başbakan Sergey Şamba ve muhalif lider Raul Hacimba ile yarışmıştı.

 

Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba tarafından yapılan açıklamaya göre, milletvekilleri oy birliği ile Ankvab’ın yemin töreninin 26 Eylül’de gerçekleştirilmesine karar verdi.

 

Sergey Şamba başkanlığındaki mevcut bakanlar kurulunun ise yemin töreninin ertesi günü topluca istifa etmeleri gerekiyor. Devlet başkanı aynı gün yeni başbakanı atayacak ve bakanlar kurulunu oluşturma görevini verecek.

 

26 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini izlemek üzere 27 farklı ülkeden Abhazya’ya gelen uluslararası gözlemciler, seçimlerin demokratik ölçütlere uygun olarak yapıldığını açıkladı. KU/ÖZ/YA