Ankvab basın toplantısı düzenledi

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab dün başkent Sohum’da bir basın toplantısı düzenledi.
İki buçuk saat boyunca gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ankvab, henüz yeni kurulmuş olan hükümetin faaliyetlerinin değerlendirilmesi için erken olduğunu ifade etti: “Çalışmaların başında herhangi bir değerlendirmede bulunulmamasını öneriyorum. Sonuca göre değerlendireceğiz. Ama eğer atamalardan memnun muyum diye sorarsanız, memnunum. Ancak bu kadronun nasıl çalışacağını zaman gösterecek” dedi.
 
Sınırların Rusya ve Abhazya askerleri tarafından birlikte korunmasıyla ilgili olarak “Abhazya askerinin sınır korumasına katılmadığı fikrini paylaşmıyorum, ancak şunu söyleyebilirim ki, çalışmada henüz bir sistem yok” dedi. Ankvab ayrıca, sınır kadrolarının hazırlanmasının Rusya tarafının değil Abhazya yönetiminin kontrolünde olduğunu ifade etti.

Abhazya Devlet Radyo Televizyon Kurumu reformları konusunun yeni olmadığını söyleyen Ankvab, Kurumun yenilenmesiyle ilgili Abhazya Milli Birlik Forumu partisi ve sivil toplumun fikrini paylaştığını da kaydetti.

Ankvab, sadece devlet başkanı, devlet başkanı yardımcısı, başbakan ve bakanların değil yerel yöneticilerin de düzenli olarak insanlarla bir araya gelerek problemlerini görüşmesi gerektiğini düşünüyor: “Bir çok yetkili nedense, çalışma ofislerinde oturup istediklerinde ziyaretçi kabul edip, istemediklerinde kabul etmemek gerektiğini düşünüyor. Böyle olmamalı. Her kurumun belirli kabul günleri olmalı ve yöneticiler sabahtan akşama kadar sabırla ziyaretçileri dinlemeli, bunun haricindeki zamanlarda da fırsat buldukça vatandaşları kabul etmeli.”

Geçen Pazartesi yaklaşık 70 vatandaşla görüştüğünü ifade eden Ankvab “Bir hafta önce de yaklaşık bu sayıda vatandaşla görüştüm. Daha fazla gelen olursa da kabul edeceğiz. Eğer vatandaş geliyorsa, demek ki bir nedeni var” dedi. APSNPRS/ÖZ/YA