Ahbaz siyasi parti liderleri: En nitelikli isimleri aday gösterdik

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da Parlamento seçimleri için siyasi partilerden 35 aday gösterildi. Birleşik Abhazya Partisi ve Milli Birlik Forumu partisi 11’er, Komünist Partisi 7, Ekonomik Kalkınma Partisi 6 adayla seçimlere girecek.

Sohum’da düzenlenen ortak basın toplantısında, Komünist Parti lideri Lev Şamba, Milli Birlik Forumu lideri Raul Hacimba, Birleşik Abhazya Partisi Başkan Yardımcısı Vahtang Pipiya ve Ekonomik Kalkınma Partisi Başkan Yardımcısı Givi Gabniya, partilerinin aday gösterdiği kişilerin profesyonellik esasına göre seçildiğini kaydettiler.

Parlamentonun yetkilerini kullanamadığını belirten Raul Hacimba, “Devlet başkanlığına aday olduğumda yolsuzlukla mücadele konusunda mevzuatın geliştirilmesi gerektiği konusunu gündeme getirdim. Şu anda etkili kanunlar çıkartamıyoruz, hiçbir şey değiştirmiyoruz. İçişleri bakanlığı ve savcılık çalışmalarını da eleştirebiliriz, ancak bunların öncesinde parlamento üzerine düşen görevleri almıyor” dedi.

Birleşik Abhazya Partisi Başkan Yardımcısı Vahtang Pipiya ise “Parlamentonun geniş yetkilerinin olduğunu kimse reddetmiyor, ancak bunun nasıl kullanıldığı başka bir konu. Bizim amacımız ekonomik atılımda bulunmak ve bunun için gerekli düzenlemeleri yapmak” açıklamasında bulundu.

Abhazya Ekonomik Kalkınma Partisi Başkan Yardımcısı Givi Ganiya, milletvekillerinin en önemli görevinin yolsuzlukla mücadele olduğunu söyledi: “Milletvekilleri ciddi problemleri gündeme getirmekten korkmamalı. O zaman gerçekten duruma etkide bulunabilir. Milletvekilleri yasama görevlerinin yanında, bütçe kaynaklarının harcanması konusunda en azından kontrol imkanına sahipler”

Pipiya’nın düşüncesine göre ise parlamento, özellikle konut problemlerine ve ekonomik gelişmeye odaklanmalı. Pipiya, “Ekonomik anlamda devletin stratejisini belirlememiz gerekiyor, aksi takdirde sosyal sorunları çözecek gücümüz olmaz. Sürekli yabancı yardıma bağlı kalamayız. Güçlendirilmiş bir tempo ile ekonomiyi geliştirmemiz lazım” dedi.

Hacimba da konuyla ilgili olarak, “Hepimiz biliyoruz ki, ekonomimiz Rusyanın finansal yardımı ile büyüyor. Rusya yardımı kesildiğinde ekonomimizi hangi temel üzerinde, nasıl güçlendireceğimizi görebilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Hacimba ayrıca yolsuzluk ve seçim kanunu konularına da değindi: “Diğer bir sorun yolsuzlukla mücadele ve en önemlisi seçim kanunu. Eğer seçim kanununu değiştirmez ve bugünkü haliyle bırakırsak problemlerimiz devam edecektir. En kısa zamanda değişiklikler yapmalı ve insanların seçim sürecine gerçekten katılımda bulunabilmeleri için şartları oluşturmalıyız.”

Seçim kanunda değişiklikler yapılması fikrine katılan Gabniya, “Konuyla yeni parlamento oluşturulur oluşturulmaz ilgilenilmeli. Bu konuyu uzatırsak, her yeni seçim öncesinde tekrar gündeme gelecek. Ayrıca, anayasa mahkemesiyle ilgili bir karar alınmasının da zamanı geldi” dedi.

Komünist parti lideri Şamba ise seçim kanunlarının çok kötü olmadığını ancak daha iyi hale getirilmesi gerektiğini belirtti ve ek listeler konusunda endişelerini dile getirdi.

Abhazya’da parlamento seçimleri 10 Mart’ta yapılacak. Abhazya Yüksek Seçim Kurulunun 16 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre seçimler için kayıtlı 150 aday bulunuyor. KU/ÖZ/YA