AB’ye yanıt: Tiflis’in strateji belgesi değersiz

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya yönetimi Gürcistan’ın işgal altındaki bölgeler olarak nitelediği Abhazya ve Güney Osetya hakkındaki yeni strateji belgesi hakkında nabız yoklayan AB Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Peter Semneby’ye istediği yanıtı vermedi.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Abhazya Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba ve Başbakan Sergey Şamba ile görüşen Semneby’ye “Sohum bu belgeyi asla müzakere etmeyecek” denildi.

Semneby’yi dün kabul eden Bagapş, 2008’deki savaştan sonra başlatılan ama hiçbir ilerlemenin sağlanamadığı Cenevre süreci, Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya’ya yönelik açıkladığı yeni strateji ve AB’nin Kafkasya politikasına dair yönetimin düşüncelerini aktardı.

Bagapş, Tiflis’in stratejisini müzakere etmeyeceklerini net bir şekilde vurgularken AB’yi de mantıklı bir politika sergilememekle suçladı. Bagapş, “Avrupa bir yandan siyasi ve ekonomik meselelerin ayrılmasını savunurken diğer yandan ekonomik projelere engel oluyor” dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’nın Nokia’yı mobil iletişim alanında Abhazya ile işbirliğinden men etmesi örneğini veren Bagapş “Ama herkes anlamalı ki, Abhazya yaşamalı, gelişmeli ve ticaretini geliştirmeli. Biz bugün Abhazya’da çalışan ve ülkeye yatırımda bulunan insanları korumaya gayret gösteriyoruz” dedi.

Gürcistan’ın stratejini Finlandiya Dışişleri’nin yasal bir belge olarak kabul etmesini de eleştiren  Abhazya lideri “Peki Rusya Parlamentosu böyle bir karar alsaydı AB yerine getirecek miydi” sorusunu yöneltip şöyle devam etti: “Ortadoğu’da ve Çin’de partnerler arayacağız, oralardan gereken cihazları getireceğiz. Bu bir ticaret.”

Bagapş’ı ikinci kez devlet başkanlığına seçilmiş olmasından dolayı tebrik edip Abhazya’nın ilk Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba’nın ölümünden ötürü üzüntülerini dile getiren Semneby, AB’nin Abhazya dahil Kafkasya’daki duruma yeterince önem vermeye devam ettiğini söyledi. Avrupa’nın çifte standardına itiraf eden Semneby, AB ülkelerinin bağımsızlıklarını tanımama politikasını sürdürürken Abhazya ve Güney Osetya ile ilişkiler geliştirme çabalarını benimsediğini kaydetti. Semneby, AB politikasının Gürcistan politikasının bir parçası tespitini reddederken Gürcistan’ın AB’nin önerdiği bazı tedbirleri kabul etmesinin de kendilerini memnun edeceğini kaydetti.
Abhazya Parlamento Başkanı Aşuba da Semneby görüşmesinde Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya stratejisiyle ilgili “Bu kesinlikle değersiz bir belge. Hiçbir şey olmamış gibi davranmak ve akılsızca şeyler önermek delilik. Gürcistan ve onu destekleyen ülkeler var olan gerçekleri göz önünde bulundurmalı, yoksa hiçbir şey elde edilemez” dedi. Moskova ile ilişkilere değinirken Rusya’nın destek ve yardımıyla Abhazya’da güvenli yaşam şartlarının oluştuğunu savunan Aşuba “Bugün Rusya’nın alternatifi yok. Biz sükunet içinde yaşamak ve gelişmek istiyoruz. Bize Gürcistan yapısına dönmekten başka bir şey teklif edilmesini hiç kabul etmedik. Avrupa ve dünya Abhazların, diğer dünya halkları gibi, yaşam hakkına sahip bir halk olarak yaşadığını kabul etmeli” dedi.
Semneby de, demiryolu ulaşımının yeniden başlatılmasına değinerek “Güney Kafkasya cumhuriyetleri arasında ulaşım önemli. Bu sadece sizin Gürcistan değil tüm bölge (Ermenistan, Azerbaycan, İran, Türkiye vs) ile ilişkilerinizin gelişmesine pozitif etki edebilir. Eminim ki, sadece ortak çıkarların gelişim yoluyla bölgede durum normal olabilir ve ağır siyasi problemlere çözüm bulunabilir” dedi.
Semneby Abhazya yönetiminin Gürcistan’ın strateji belgesini görüşmeyeceği yanıtını Başbakan Sergey Şamba’dan da aldı. Şamba, Abhazya için güncel konuların Abhazya vatandaşları için Schengen vizesi uygulamasının basitleştirilmesi olduğunu belirtip ekledi: “Bilinçli olarak Abhazya vatandaşlarına vize verilmemesi olayları, Abhazya vatandaşlarının özgürce hareketine engel oluyor ve dış dünya ile doğrudan irtibat kurulmasına engel oluyor.”

Şamba, Abhazya hükümetinin Abhazya pasaportlarını günümüz standartlarına uygun hale getirmeyi düşündüğünü ve AB ülkelerinin de bunları tanımasını umduklarını belirtti.
Gal’deki duruma da değinen Şamba, Abhazya hükümetinin bölgenin sosyo-ekonomik projelerini gerçekleştireceğini kaydetti. ÖZ/FT