Abhazya’nın ‘savaş kartları’

Tiflis/Ajans Kafkas – Abhazya Gürcistan’ın Güney Osetya’ya savaş açması halinde Osetleri yalnız bırakmamak için kartlarını masaya açtı.

Rusya’da yayımlanan Nezavisimaya Gazeta gazetesine göre Abhaz yönetimi Güney Osetya hedef olursa Abhazya da Gürcistan’a ikinci bir cephe açacak ve İngur’da ortak üretilen elektriği kesecek. Gazete hatta Abhazya’nın Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’na da sabotaj düzenleyeceğini iddia etti.

Nezavisimaya Gazeta, Abhazya Savunma Bakan Yardımcısı Gari Kupalba’nın özel demecinde “Eğer Gürcistan Güney Osetya’ya karşı savaş başlatırsa Abhazya da ikinci bir cephe açar. Abhazya tereddüt etmeden bu savaşta yer alır” dedi.

Kupalba Abhazya’nın nerede cephe açacağına dair bir bilgi vermezken gazete Abhazya toprağı olup da Gürcistan’ın kontrolünde bulunan Kodor’un üst kısmındaki Gürcü güçlerine saldırı ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Gürcistan, 1994 Moskova Anlaşması gereği askerden arındırılmış olması gereken Kodor’un üst kısmına 2006’da birlik sevk etmişti. BM Güvenlik Konseyi’nin iki kararına rağmen Gürcistan askerlerini çekmedi.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba’nın da “Karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde Güney Osetya’ya yardım için elimizden gelen her şeyi yaparız” dediğini aktardı.

Gazete Abhazya’nın Gürcistan’ın elektriğini de kesebileceğini öne sürdü. Elektrik iki ülkeyi birbirinden ayıran İngur nehri üzerinde kurulu baraj ve santralden elde ediliyor. Malum baraj Gürcistan sınırlarında, santral ise Abhazya sınırlarında yer alıyor.

Sabotaj timi iddiası

Gazete adını vermediği uzmanlara dayanarak Hazar petrolünü Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın da olası hedefler arasında yer aldığını iddia etti.

Gürcistan Parlamentosu üyesi Paata Davitaya ise Abhazya’da 30 kişilik ‘Delfin’ adlı bir sabotaj grubunun oluşturulduğunu iddia etti. Davitaya, grup üyelerinin Rusya’da özel eğitim aldıklarını savundu. FT