Abhazya’dan BM’de karşı atak

Sohum/Ajans Kafkas – Gürcistan Rusya’nın Abhazya’da Gürcü casus uçağını düşürdüğü şikayetiyle özel oturum yapılmasını sağladığı BM Güvenlik Konseyi’ne bir şikayet de Abhazya’dan gitti.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba dün BM Güvenlik Konseyi başkanlığına ve üyelerine mektup yazarak Gürcistan’ı Abhazya hava sahasında casus uçağı uçurarak provokasyon yapmakla suçlayıp kınanmasını istedi.

Şamba "Gürcü yönetiminin 20 Nisan’da çatışma bölgesinde meydana gelen olayla ilgili başvurusuna bağlı olarak, sürekli gerginliğin tırmanışına sebep olan Gürcistan tarafının fasılasız provokasyonlarının kınanması meselesinin de gündeme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Şamba ayrıca Gürcistan’ın Kodor’da anlaşmalara ve BM kararlarına aykırı olarak asker bulundurmaya devam etmesinin de ele alınmasını istedi.

Şamba 20 Eylül 2007’de Abhaz acemi erler kampına düzenlenen saldırıya katılanların da henüz cezalandırılmadığını, Gal bölgesi sınır idaresi çalışanı David Sigua’nın kaçırılması olayıyla ilgili soruşturmanın tamamlanmadığını hatırlattı. Şamba, BM’nin talebine rağmen Abhazya sınırına yakın bir yerde kurulan milliyetçi gençlik kampının da kaldırılmadığını not etti. Bütün bu ihlallere bir de casus uçaklarının uçurulmasının eklendiğini belirten Şamba "Bunlara bağlı olarak defalarca BM Gürcistan Gözlem Misyonu ve BM Genel Sekreterliği Dostluk Grubu’na başvurduk, gereken önlemlerin alınması konusunda hakkımızın saklı olduğu uyarısında bulunduk" dedi.

Gürcistan’ın 18 Mart’ta düşürülen ilk casus uçağının kendilerine ait olduğunu reddettiğini, 20 Nisan’da ikinci uçak düşürüldüğünde de başlangıçta inkarcı tutum takındığını ifade eden Şamba "Gürcü yönetimi inatla gerçekleri reddederek tüm müzakere süreci arabulucularını ve dünyayı şaşırttı. 18 Mart’taki olaydan sonra bile Gürcistan Moskova Anlaşması ve Abhazya hava sahasını ihlal etmeye sistematik olarak devam etti" diye yazdı.

Şamba, “Gürcü yönetimi Rusya Federasyonu’nu Gürcü hava sahasını ihlal etmekle suçlayarak aslında anlaşmaları ihlal sorumluluğundan kaçma ve BM ile diğer müzakere arabulucularını bilinçli olarak yanlış bilgilendirme amacı güdüyor” ifadelerini kullandı.

Gürcistan’ın bu tür hareketleriyle Abhazya’ya yönelik saldırgan niyetini ortaya koyduğunu belirten Şamba, BM’nin Gürcü-Abhaz müzakere sürecindeki rolü nedeniyle Gürcistan’ın ihlallerinden dolayı kınanmasını istedi. KU/ÖZ/FT