Abhazya’daki Ruslar birleşti

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da yaşayan Ruslar sivil bir birlik altında buluştu.

Sohum’da Abhazya yönetiminin üst düzey katılımıyla yapılan toplantıda ilan edilen Rus Topluluğu Sivil Birliği’ne Tkuarçal, Gulripş, Gagra ve Sohumlu Ruslar dahil oldu. Dört bölgeden 70 Rus delegenin iştirakiyle oluşan birliğin ‘tüm enerjisini Abhazya’da yaşayan Abhaz ve diğer halklarla birlikte bağımsız devlet inşasına yönelik harcayacağı’ belirtildi. Ayrıca birliğin diğer Rus topluluklarla işbirliğine gideceği belirtildi.

Abhazya Başbakanı Aleksandr Ankvab, Başbakan Yardımcısı Leonid Lakerbaya,  Parlamento Başkan Yardımcıları Vyaçeslav Tsugba, Savunma Bakanı Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı General Anatoli Zaytsev’in katıldığı toplantının Rusya’dan gelen davetlileri ise şöyleydi: Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujko’u temsilen Halkla İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcısı Anatoli Sorokin, Rusya Federasyonu başkanlığı bölgeler ve kültürler arası ilişkiler dairesi danışmanı İgor Jivçikov ile Moskova Yurttaşlar Evi Başkanı Yevgeni Potapov.

Toplantıda birliğin tüzüğünün kabul edilmesinin ardından başkan olarak Aleksandr Straniçkin seçildi. Straniçkin, Abhazya’daki Rus sivil örgütlerinin faaliyetleri arasında koordinasyon sağlayacaklarını belirtti. Birliğin yönetim kuruluna Olga Koltukova (Sohum), Valentina Davıdaova (Tkuarçal), Viktor Vasilyev (Gulripş) ve Valeri Kondakov (Gagra) seçildi. KU/ÖZ/FT