Abhazya’da yeni bir siyasi birlik kuruluyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğü ile oluşturulan “Abhazya Vatanseverler Gücü Birliği” adlı siyasi birliğin kuruluş kongresi yarın başkent Sohum’da yapılacak.

Çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşları, aydınlar, il ve ilçe temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek kongrede, ülkenin mevcut sosyo-politik ortamı yeni birliğin tüzüğü görüşülecek.

Kongrede ayrıca, yönetim organlarına, parlamento seçim kampanyası başlamadan önce Abhazya Radyo Televizyon Kurumunun tüm siyasi parti ve görüşlere eşit mesafede olması için gerekli tedbirlerin alınması ve milletvekilliği seçim kanununda düzenlemeler yapılması talebinde bulunulması planlanıyor.

Kongre öncesinde halka hitaben bir mesaj yayınladı. Mesajda, 10 Mart'ta yapılacak parlamento seçimlerine hile karıştırılmaması için seçim kanununda manipülasyon olasılığını dışlayan düzenlemeler yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Yüksek Seçim Kurulu yapısı ile il ve ilçe seçim komisyonlarının oluşturulma prensiplerinin gözden geçirilmesi gerektiğinin savunulduğu mesajda, Abhazya’nın tüm vatandaşlarına, siyasi görüşlerine bağlı olmaksızın, kongrede dile getirilecek taleplerin desteklenmesi çağrısında bulunuluyor.

Yayınlanan mesajın altında Abhazya Milli Birlik Forumu Partisi Başkanı Raul Hacimba ile yardımcısı Daur Arşba, Halk Partisi Başkanı Yakub Lakoba, Milli Kaynaklar Vakfı Başkanı Tsiza Gumba, Abhazya'nın ilk devlet başkanı merhum Vladislav Ardzınba'nın eşi ve Ardzınba Vakfı Başkanı Svetlana Cergeniya, Sivil İnisiyatif ve Geleceğin İnsanı Vakfı Başkanı Leyla Taniya, Ahatsa sivil hareketi lideri Ahra Bjaniya ve bazı milletvekillerinin imzaları bulunuyor.

12 Aralık 2011’de Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab parlamento seçimlerinin 10 Mart 2012’de yapılmasını öngören kararı imzaladı. Abhazya parlamentosuna beş yıllığına 35 milletvekili seçilecek. KU/ÖZ/YA