Abhazya’da yeni bir parti

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da siyasi yaşama yeni bir parti daha girdi. Abhazya Ekonomik Gelişim Partisi 26 Eylül’de başkent Sohum’da kurucular kongresini gerçekleştirerek yönetim kadrosunu şekillendirdi.

Abhazya’nın egemenliğini perçinlemek için ekonomik kalkınmanın şart olduğu düşüncesinden hareketle böyle bir partinin kurulduğu belirtildi. Partinin yönetim kuruluna Beslan Butba’nın yanı sıra Beslan Kvarçiya, Georgi Basariya, Leonid Osiya, Aslan Bartsıs, İrina Tkaçeva, Camal Eşba, İrma Cgerenay, Abhazya Devlet Üniversitesi Öğretim üyeleri Beslan Baratelya, Batal Haguş, halk sanatçısı Nurbey Kamkiya, parlamento başkanının ekonomik danışmanı İlya Gamisoniya, Eko Abhazya gazetesi yazı işleri müdürü Vitali Şariya ve Kafkas Halkları Rusya Kongresi temsilcisi Aleksandr Neproşin seçildi. Abhazya Ekonomik Gelişim Partisi başkanlığına  ise kongre üyelerinin oy birliği ile Beslan Butba seçildi.

Muhalefet partisi değil

Butba parti yönetim kurullarının seçimi öncesinde yaptığı konuşmada yeni bir muhalefet partisi olarak ortaya çıkmadıklarını belirterek, "Rekabette kazanmak için düşmanların, değişimlerin önüne geçmek gerekiyor. Bu da sadece toplumumuzun tüm yaşam alanlarındaki, özellikle de ekonomi alanındaki gelişmelerin hızlandırılması ile sağlanabilir" dedi. Butba, günümüz dünyasında sağlam ekonomik temeller olmadan uzun süreli bir egemenliğin olmasının mümkün olmadığını, bundan dolayı özellikle böyle bir partiye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Butba sadece seçimden zaferle çıkma ve iktidarı paylaşma hedefi gütmediklerini, milli ve ekonomik politikalar, siyasi açım getiren düşünceler üretmek, halkı aktif siyasete çekmek ve ülkenin önemli meselelerinin sivil alanda tartışılmasını sağlamak istediklerini belirtti. KU/ÖZ/FT