Abhazya’da yapılacak dünya domino şampiyonasına 22 ülke katılacak

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da 18-21 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan sekizinci dünya domino şampiyonasına 22 ülkenin katılacağı bildirildi.

Domino dünya şampiyonasının Abhazya’da yapılması, bir önceki şampiyonanın gerçekleştiği Las Vegas’da 2010 ilkbaharında kararlaştırılmıştı. Abhazya’ya şampiyonaya katılmak için yaklaşık 300 sporcu gelecek. Organizasyon için Abhazya bütçesinden 20 milyon ruble ayrıldı.

Abhazya Domino Federasyonu Başkanı Artur Gabuniya, şampiyona için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını açıkladı. Gabuniya “Şampiyonaya, Rusya ve ABD’nin yanı sıra çeşitli Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden sporcular katılacak” dedi.

Abhazya’da yapılacak şampiyona organizasyonuna yardım için, 18 kişilik ABD heyetinden önce Abhazya’ya gelen ABD Domino Federasyonu Başkanı Manuel Okendo, “Gürcistan tarafından baskı yapılmış olmasına rağmen buraya gelmeye karar verdik. Biz politikanın dışındayız, yalnızca dostluk ve spor adına adına buradayız” dedi.

Okendo’yu kabul eden Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya da, “Amerikalı resmi yetkililerin de bu ziyareti örnek alacağı zamanın geleceğini umut ediyorum. Maalesef, Abhazya savaşla birlikte herkes tarafından bilinir oldu. Aradan 20 yıl geçti ve birçok kişi Abhazya diye bir ülke olduğunu unuttu. Domino dünya şampiyonası ülkemizi savaşla değil barışla hatırlatmak için bir şans. Bundan ötürü Dünya Domino Federasyonuna minnettarız” şeklinde konuştu. KU/ÖZ/YA