Abhazya’da parlamento başkanı Valeri Bganba

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da parlamento başkanlığına eski Gagra valisi Valeri Bganba seçildi.

10 Mart ve 24 Mart’ta Abhazya’da gerçekleştirilen, 35 sandalye için 147 adayın katıldığı iki tur seçim sonucunda yeni dönem milletvekilliğine 33 kişi hak kazandı. Sohum 1 ve 21 nolu seçim bölgelerinde ise seçimler tekrarlanacak.

Abhazya parlamento başkanlığına Raul Hacimba ve Valeri Bganba aday gösterildi. 3 Nisanda yapılan yapılan gizli oylamada Hacimba 11 oy, Bganba 21 oy aldı.

Toplantıda 33 milletvekili hazır bulundu, ayrıca yeni dönem parlamentonun ilk oturumunda Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Devlet Başkanı Yardımcısı Mikhail Logua, Başbakan Leonid Lakerbaya, Yüksek Mahkeme Başkanı Roman Muşba, Başsavcı Safarbey Mikanba da yer aldı.

Abhazya beşinci dönem parlamentoda muhalif Abhazya Milli Birlik Forumu partisinden dört, Birleşik Abhazya partisinden üç milletvekili yer alıyor, geri kalan 26 milletvekili ise inisiyatif gruplarca aday gösterilmişti.

Parlamento başkanın seçiminin ardından başkan yardımcılarının seçimi de gizli oylama ile yapıldı ve Zima Gamisoniya, Adgur Haraziya, Vagarşak Kosyan ve Otar Tsivijba başkan yardımcısı seçildi. KU/ÖZ/YA