Abhazya’da Gürcü pasaportu taşıyanlar tespit edilecek

Bganba, Gürcü pasaportu taşıyanların tespit edilmesi talimatı verdi.

16 Haziranda Abhazya içişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Abhazya devlet başkanlığını geçici olarak yürütmekte olan Valeri Bganba, İçişleri Bakanlığına,  yönetimin kendilerine Abhazya vatandaşlığı verdiği ancak Gürcistan vatandaşlığından da vazgeçmemiş olan ülke vatandaşlarıyla ilgili bilgilerin toplanması için talimat verdi.

 

Tahmini bilgilere göre oluşturulacak bu listeye yaklaşık 26 bin kişi girecek.

 

24 Ağustosta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine bağlı olarak ülke içişlerine 30 Hazirana kadar, Gal, Oçamçira ve Tkuarçal bölgelerinde oluşturulan komisyonların tavsiyesine dayalı olarak Abhazya vatandaşlığı verilen kişilerin bilgilerinin tespiti talimatı verildi.

 

Muhalefetin düşüncesine göre, özellikle bu üç bölgede önceki yönetim toplu olarak, Gürcistan vatandaşlığından vazgeçmemiş olan Gürcü kökenli yerel vatandaşlara Abhazya vatandaşlığı verdi. Abhazya yerel yasamasına göre, Abhazya vatandaşlığını sadece ikinci vatandaşlığı Rusya olan kişiler alabilir.

 

Belirlenen listelerin ardından bilgiler Yüksek Seçim Kuruluna gönderilecek ve bölge komisyonlarına da bu isimlerin seçmen listelerine dahil edilmemesi talimatı verilecek. 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas