Abhazya yönetiminden AB Elçisine: Tarafsız pasaport kabul edilemez

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya yönetimi bir kez daha ‘tarafsız’ pasaportların kabul edilemez olduğunu açıkladı.
Abhazya’ya resmi bir ziyarette bulunan Avrupa Birliğinin Tiflis Büyükelçisi Philip Dmitrov ile görüşen Abhazya yönetimi, bir kez daha Gürcistan tarafından hazırlanan ‘tarafsız’ pasaportların kabul edilemez olduğunu vurguladı. 

‘Tarafsız’ pasaport önerisi ilk kez Temmuz 2010’da zamanın Gürcistan Entegrasyon Bakanı Temur Yakobaşvili tarafından dile getirilmişti. 1 Temmuz 2011’de Gürcistan Parlamentosu üçüncü görüşmede, Abhazya ve Güney Osetya vatandaşlarına ‘tarafsız’ kimlik ve seyahat belgelerinin verilmesini öngören düzenlemeleri kabul etti. Sohum ve Tshinval ise resmi olarak Tiflis’in bu önerisini reddettiklerini açıkladı.

Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya ile görüşmesinde Philip Dimitrov, ziyaretinin Abhazya’yı tanıma amacı taşıdığını belirtti. Dimitrov “Biz Abhazya’nın izolasyonunu istemiyoruz ve önerilerimizin dikkate alınmasını umuyoruz” dedi.

Avrupa Birliği heyetinin ziyareti Dışişleri Bakanlığındaki görüşme ile başladı. Abhazya’nın işbirliğine açık demokratik bir Avrupa ülkesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, bazı konularda AB ve Abhazya’nın yaklaşımlarının uyuşmuyor olmasına rağmen, diyalogu sürdürmeye önem verdiklerini belirtti. 

Çirikba “Hem Avrupa’nın, hem Gürcistan’ın siyasi gerçekleri -bağımsız Abhazya devletinin varlığını- tanıması ve bu gerçeklere uygun olarak ilişkilerini inşa etmesi lazım. Avrupa’nın ‘tanımadan dahil etme’ stratejisi önemli sonuçlar getirmez, çünkü bu Abhazya tarafından Gürcistan lehine entegrasyona yönelik bir inisiyatif olarak görülüyor” dedi.

Çirikba, ‘tarafsız’ pasaport önerisinin, Abhazya’nın problemlerini Abhazyasız çözme yaklaşımının bir parçası olduğunu ve bu tarz bir yaklaşımın geleceği olmadığını belirtti. Çirikba, Dimitrov ile görüşmesinin ardından gazetecilere “AB yönetimine, Abhazya pasaportlarının tanınması konusunda başvurma düşüncemizi açtık. Böylece AB’nin konuyla ilgili tavrını belirlemek zorunda kalacağını düşünüyoruz.” dedi.

Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya da Dimitrov ile görüşmesinde “Bizim uluslararası standartlara uygun kendi pasaportlarımız var ve vatandaşlarımızın bunları tüm dünyada kullanabilmeleri için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Dmitrov ile görüşen Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab da, tarafların eşit haklara sahip olduğu diyalog ve medeni ilişkilerden yana olduğunu, ancak Abhazya’nın tanınmadan olaylara dahil edilmesi çabasının zaman kaybından fazla bir anlam taşımadığını belirtti.

Bu şartlar altında Avrupa kurumları ile işbirliğinin sadece bilim, eğitim, kültür ve ticaret alanında mümkün olduğunu ifade eden Ankvab “Avrupalı diplomatlar Abhazya tarihini pek bilmiyor. Bürokratlar gelip gidiyor, ama burada yaşayan halk burada kalıyor. Biz bağımsızlığımızı satmıyoruz” dedi.

1992-1993 savaşının ardından Abhazya yönetiminin BM’nin tarafsız pasaportlarının kullanılmasını önerdiğini, ancak Gürcistan’ın buna karşı çıktığını hatırlatan Ankvab “Bugün Gürcistan’nın ‘tarafsız’ pasaportlarına ihtiyacımız yok ve bunları hiçbir zaman kullanmayacağız” ifadelerini kullandı.

Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin çoğalacağını ifade eden Ankvab “Kendi gücümüzle, Rusya ve bizi destekleyen diğer ülkelerin yardımı ile gelişeceğiz” dedi.

Resmi görüşmelerin ardından AB elçisi Dimitrov sivil toplum temsilcileri ile de gazetecilere kapalı görüşmelerde bulundu. KU/ÖZ/YA