Abhazya ve Tuvalu arasında vizesiz geçiş başlıyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Cumhuriyeti ile Tuvalu arasında dün karşılıklı vizesiz seyahat anlaşması imzaladı.
18 Eylül 2011’de Sohum’da Abhazya ve Tuvalu arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzalanmıştı.
 

Vizesiz seyahat anlaşması Sohum’da, Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya ve Tuvalu Başbakanı Villi Telabi tarafından imzalandı. Telabi ayrıca ülkesi adına Abhazya’daki parlamento seçimlerini gözlemleyecek heyetin başında bulunuyor.

Bu anlaşma dışında Lakarbaya ve Telavi iki ülke hükümetleri arasında karşılıklı anlayış bildirisi imzaladı. Ayrıca iki ülkenin ticaret ve sanayi odaları arasında da işbirliği anlaşması imzalandı.

Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Maksim Gvinciya’nın ifadesine göre, son anlaşma iki ülke şirketleri arasında ticari ilişkiler ve bilgi alışverişinin gelişmesini öngörüyor.

12 Şubat’ta Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili Gürcistan ve Tuvalu arasındaki elçilik ve diplomatik ilişkileri oluşturan protokolün yürürlükten kaldırılmasıyla ilgili kararı imzaladı. Karar, Tuvalu’nun Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımış olmasına dayanıyor.

2008’de Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımasının ardından Nikaragua Eylül 2008’de, Venezüella Eylül 2009’da, Naura Aralık 2009’da ve Tuvalu Eylül 2011’de bu iki cumhuriyetin bağımsızlığını tanıdı. Abhazya ayrıca BM üyesi ülkelerden Vanuatu tarafından Mayıs 2011’de tanındı. KU/ÖZ/YA