Abhazya Milli Birlik Forumu artık bir parti

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da 2005’de üç parti ve dokuz sosyo-politik örgütün katılımıyla kurulmuş olan ‘Abhazya Milli Birlik Forumu’ siyasi partiye dönüştürüldü.

 Hareket dün başkent Sohum’da kongre yapıp siyasi geleceğine yeni bir yön verdi. Abhazya’nın tüm bölgelerinden 347 delegenin katıldığı kongreye bir rapor sunan Abhazya Milli Birlik Forumu Eş Başkanı Daur Arşba, sosyo-politik hareketin siyasi bir partiye dönüştürülmesi meselesinin bölgesel toplantılarda müzakere edildiğini belirterek, “Milli Birlik Forum aktif olarak seçimlere, çeşitli sosyo-politik eylemlere katılıyor, ülkenin iç ve dış politikasında çeşitli meselelerde kendi tavrını toplumun dikkatine sunuyor. Forumun partiye dönüştürülmesi, örgütü daha yüksek bir seviyeye taşıyacaktır” dedi.

Arşba, hareketin siyasi partiye dönüştürülmesi halinde Sosyal-Demokrat Parti’nin de Abhazya Milli Birlik Forumu ile birleşeceğini belirterek, "Dostlarımızın uzun yıllardır edindiği siyasi tecrübesine, prensipliliklerine ve vatanseverliklerin önem veriyoruz. Bu partinin yönetimindekilerden birçoğu Abhaz halkının milli-kurtuluş mücadelesinde, Abhazya devletinin bağımsızlık temellerinin atılmasında yer aldılar" dedi.

Arşba, toplumun üç yıldır yönetimden yasal reform vaatlerini yerine getirmesini beklediğini ama sözlerin propaganda amacıyla verildiğinin artık anlaşıldığını belirterek, “Tüm bunlar halkın yönetime güvenini zedeledi” ifadelerini kullandı.

Arşba, Abhazya muhalefetini reformların yapılması, rüşvet ve yönetimin keyfi tutumlarına karşı mücadele edilmesi ve vatandaşların haklarını korumak için birleşmeye çağırdı.

Kongrenin sonunda oy birliği ile Abhazya Milli Birlik Forumu’nun aynı adla siyasi partiye dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Eş başkanları olarak da Daur Arşba ve Astamur Taniya seçildi. KU/ÖZ/FT