Abhazya Medvedev’den emin!

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya, Rusya’nın yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev’den selefi Vladimir Putin’in Abhazya’ya yönelik açılımlarını sürdürmesini ve bağımsızlığın tanınmasını bekliyor.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Medvedev döneminde Rusya ile ilişkilerde bir değişiklik beklemediklerini, Putin’in Abhazya ile ilişkilerin gelişmesi için belirlediği yolun yeni yönetim tarafından da takip edileceğini umduklarını söyledi.

Şamba, "Rusya yeni devlet başkanı Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyacak çünkü bunun temelleri Vladimir Putin tarafından atıldı. Yeni devlet başkanına kararlı bir adım atmak kalıyor. Medevedev’in de kararlı adımlar atacağına ve yeni dönemde bağımsızlığımızın tanınacağına inanıyoruz" dedi.

Putin, gecen ay Abhazya’ya uygulanan ekonomik ambargoyu kaldırıp ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitsel alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi yönünde hükümete talimat vermişti. Şimdi kendisi hükümetin başına geçti.

Abhazya sivil örgütleri de Medvedev’in Abhazya konusunda Putin’in politikasını devam ettireceğine inanıyor. Siyasi hareket Birleşik Abhazya’nın sekreteri Nugzar Agrba, “Abhazya’nın entegrasyon sürecine devam etmesi önemli. Abhazya’nın herhangi bir saldırı durumunda yalnız kalmayacağını umut ediyoruz” dedi. Devletin haber ajansı Apsnıpress’in müdürü Manana Gurguliya da, “Medvedev’in Putin’in politikasını takip edeceğini tahmin ediyorum. Çünkü Medvedev yemin törenindeki konuşmasında insan hakları, sivil toplumun gelişmesi ve demokratik değerler konusu üzerinde özellikle durdu, bu umut verici” değerlendirmesini yaptı. KU/ÖZ/FT